Inka i Zagończyk – coraz bliżej do gdańskiego pogrzebu „Żołnierzy Wyklętych”

 

28 sierpnia, w 70 rocznicę śmierci „Inki” i „Zagończyka”, ma się odbyć w Gdańsku ioficjalny pogrzeb obojga Żołnierzy Wyklętych. „Inka” i „Zagończyk” będą mieli wspólny grób – tak zdecydowały ich rodziny

 

Dotychczasową datą pogrzebu był 3 września. Zmiana terminu nastąpiła na prośbę rodzin.

Danuta Siedzikówna to łączniczka i sanitariuszka oddziału AK "Łupaszki". 20 lipca 1946 r. aresztowana przez UB w Gdańsku. 3 sierpnia 1946 r. skazana przez gdański wojskowy sąd rejonowy na karę śmierci. Sledzikówna zginęła 28 sierpnia 1946 roku od strzału w głowę. Wraz z nią zginął ppor. Feliks Selmanowicz, ps. Zagończyk, ochotnik wojny polsko – bolszewickiej, żołnierz 3. oraz 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. "Łupaszki", aresztowany w lipcu 1946 roku.

We wrześniu 2014 roku w ciągu alejki na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnaleziono dwa szkielety. Od początku przypuszczano, że mogą to być szczątki Danuty Siedzikówny  "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". Szczegółowe wyniki badań genetycznych potwierdziły, że są to szczątki zamordowanych przez komunistów "Inki" i "Zagończyka"

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: