Posłuchaj i zobacz zdjęcia z wyprawy oltimerów do Monte Carlo

18 czerwca w Kuźni Wodnej w Oliwie o godzinie 15 odbędzie się spotkanie z uczestnikami wyprawy oltimerów z Gdańska do Monte Carlo. Tasa rajdu wyniosła około 5 tys. kilometrów, w tym 4-dniowy dojazd przez Niemcy, Francję do Monte Carlo, 3-dniowy pobyt na miejscu i powrót do Polski przez Włochy, Austrię.

Skąd pomysł na rajd? W roku 2014 z inicjatywy miłośnika zabytkowej motoryzacji Darka Wilka zrodził się pomysł wyprawy klasykami do Monte Carlo i tak na odzew odpowiediało wstępnie ponad 50 załóg obecnie swoją akceptację zgłosiło 15 załóg z Pomorza , Warszawy ,Katowic i Krakowa, I tak 22 maja o godz. 12 nastąpi start pod Zabytkowej Kuźnią Wodna w Oliwie . Miejsce startu jest specyficzne ponieważ właśnie tutaj narodził się pomysł wyprawy to tu od lat spotykają się miłośnicy motoryzacji z Pomorza promując swoją pasję jak i dawną technikę motoryzacji . Największą "gwiazdą" wyprawy będzie Simca Aronde z 1960 roku.

Samo słowo simca oznacza w starofrancuskim języku jaskółkę. Pierwsze wersje modelu Aronde trafiły do produkcji w latach 50. Wielokrotnie wypuszczano różne wersje tego auta, zwiększając lub zmniejszając pojemność i moc silnika. Auto było wykorzystywane wielokrotnie przez kierowców sportowych. W 1959 roku Polski Związek Motorowy zakupił trzy simce w wersji Monthlery, z mocnym silnikiem Rush. Startowały one m.in. w rajdzie Monte Carlo.

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: