Nowa koncepcja zabudowy Wyspy Spichrzów

Spółka Granaria wraz z miastem Gdańsk wybrała inwestora dla północnego cyplu Wyspy Spichrzów. W trzech budynkach znajdzie się 240 pokoi hotelowych. Budowa może ruszyć już pod koniec tego roku. 

Spółka Granaria to konsorcjum firm Immobel z Belgii i Multibud z Polski, która w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z miastem zabudowuje północny cypel Wyspy Spichrzów. Inwestorem wybrano austriacką firmę UBM, która w ciągu 20 lat działalności zbudowała na całym świecie 40 hoteli, z czego osiem w Polsce, w tym m.in. Intercontinenal w Warszawie, Andle's w Łodzi czy Park Inn w Krakowie.

Operatorem hotelu będzie Holiday Inn. Część obiektu znajdzie się w odtworzonym spichlerzu Daleka Droga 1 i 2. Znajdą się w nim sklepy i restauracja. Całość kompleksu hotelowego na Wyspie Spichrzów będzie składał się trzech obiektów i powstanie na powierzchni 13,7 tys. m kw. Budynki będą miały nowoczesną architekturę i będą wykonane z nowoczesnych materiałów. W sumie znajdzie się w nim 240 pokoi i 44 miejsca garażowe na dwupoziomowym parkingu. Zagospodarowanie ma przyczynić się do zaktywizowania tej części wyspy. Przed hotelem powstanie plac, na którym można będzie się spotykać. Każdy będzie mógł wejść na taras, który znajdzie się na siódmej kondygnacji, na patio oraz do przeszklonego skybaru. Kwestia elewacji budynków hotelowych będzie wymagała zmian i uzgodnień z miejskim konserwatorem zabytków.

Pozwolenie na budowę ma już kwartał kamienic, który powstanie w ramach inwestycji Granarii. Będzie się on składał z trzech budynków, a każdy z nich będzie miał 25 m wysokości. Nad parterami (lokale usługowe) i pierwszym piętrem (biura) znajdzie się ok. 100 mieszkań, z których największe będą mieć powierzchnię 110 m kw. Poza hotelem i kwartałem kamienic, na działce o powierzchni 18,3 tys. m kw., w ciągu ośmiu lat powstanie w sumie 560 mieszkań, parking podziemny na 700 aut, restauracje, punkty handlowe, biura i plac miejski. Ponadto zbudowana zostanie kładka przez Motławę dla umożliwienia ruchu pieszego między wyspą a Głównym Miastem. Nastąpi też przebudowa mostu Stągiewnego, rozbudowana będzie marina w kierunku południowym. Zmodernizowane będzie Długie Pobrzeże. Przebudowana też zostanie ul. Chmielna i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim. Poprawi to układ komunikacyjny i unowocześni infrastrukturę. Inwestycja na Wyspie Spichrzów ma w sumie kosztować 400 mln zł. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: