Zobacz skarby odkryte na Targu Siennym w Gdańsku!

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w piwnicach Ratusza Głównego Miasta otwiera nową ekspozycję. Na wystawie „Targ Sienny w Gdańsku – przedmieście europejskiej metropolii w świetle wykopalisk archeologicznych” zwiedzający będą mogli zapoznać się z zabytkami znalezionymi na terenie Targu Siennego podczas prac związanych z budową Forum Gdańsk, wielofunkcyjnego kompleksu obejmującego nowoczesną przestrzeń publiczną oraz obiekt handlowy.

Wystawa będzie czynna w godzinach pracy muzeum do 25 września 2016 roku. Wystawa obejmuje ponad 1 000 eksponatów, wśród których są zabytki numizmatyczne (m.in. złote i srebrne monety), żetony, biżuteria, uzbrojenie, plakietki pielgrzymie, plomby towarowe oraz zabawki, a także elementy zabudowy, w tym: pozostałości domów murowanych i szkieletowych, latryn, drewnianych wodociągów, nawierzchni ulic brukowanych i pieców hipokaustum.

Znaleziska datowane są na okres od XIV do XVIII w. - Działka, na której powstaje Forum Gdańsk, to teren historyczny. Nic więc dziwnego, że podczas realizacji inwestycji, zarówno na placu budowy, jak i przy okazji modernizacji układu drogowego wokół kompleksu, natrafialiśmy na bardzo ciekawe, niejednokrotnie wartościowe znaleziska. Cieszymy się, że teraz mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści będą mogli bliżej zapoznać się z zabytkowymi przedmiotami i elementami dawnej zabudowy odkrytymi na Targu Siennym. Serdecznie zachęcamy do odwiedzania Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – powiedział Krzysztof Kolasa, menedżer projektu Forum Gdańsk.

O Forum Gdańsk

Forum Gdańsk to nowa, atrakcyjna przestrzeń publiczna z kompleksem handlowym, która powstaje w samym centrum miasta w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Targu Rakowego. Inwestycja obejmuje budowę Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska oraz węzła przesiadkowego i infrastruktury drogowej wokół kompleksu. Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy Multi Poland i Gminą Miasta Gdańska oraz grupą PKP. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2017 rok.

Kontakt: Katarzyna Kurkowska – Dział Sztuki, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – (58) 76 79 169, k.kurkowska@mhmg.pl

 

Wernisaż  „Targ Sienny w Gdańsku – przedmieście europejskiej metropolii w świetle wykopalisk archeologicznych”

1 czerwca, o godzinie 13:00 

Piwnice Ratusza Głównego Miasta - Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Długa 46/47, 80-831 Gdańsk

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: