Monopoly w stylu PRL - Cristal, Maxim i Łazienki Północne

Winning Moves, wydawca kultowej planszówki Monopoly, informuje, że pod koniec maja br. na rynku pojawi się specjalna edycja tej gry o nazwie Monopoly PRL. Na planszy znajdzie się 20 obiektów z całej Polski, które stały się ikonami tamtych czasów. Jednymi z nich są również: gdańska restauracja Cristal, sopockie Łazienki Północne oraz gdyński klub Maxim – reprezentanci Trójmiasta.

Na graczy czekają też takie atrakcje jak zakupy w Pewexie i cukierni „Słodka Dziurka”. Powrót do szalonych czasów PRL gdzie absurd i humor tworzyły często harmonijny tandem stanie się niedługo możliwy dzięki grze Monopoly PRL – dobra zabawa gwarantowana! Na planszy tej specjalnej edycji gry znajdą się najbardziej rozpoznawalne symbole i miejsca, które w czasach PRL cieszyły się niezwykłą popularnością. Wśród obiektów są takie perełki jak m.in.: Hotel Kasprowy w Zakopanem, czy plaża w Międzyzdrojach. Do stylistyki tamtej epoki nawiązuje również oprawa graficzna gry, jak i poszczególne pola takie jak choćby: „Kupujesz walutę u Cinkciarza”, „Robisz zakupy w Pewexie”, „U Rzeźnika”, a także „Cukiernia Słodka Dziurka”.

Na planszy znalazły się także 3 obiekty z Trójmiasta. Owiany legendą klub „Maxim” w Gdyni powstał na przełomie lat 70. i 80. Był to ekskluzywny lokal, w którym znajdowały się dzieła sztuki, stylowe meble, bary, a przez przeszkloną ścianę widać było morze i molo. Co ciekawe w jednej z sal rosło drzewo, którego korona wystawała ponad dach. W latach 80. odwiedzany był licznie przez obcokrajowców, marynarzy i trójmiejskich cinkciarzy. Na zabawę w Maximie stać było tylko ówczesną elitę - biznesmenów, najlepszych aktorów, reżyserów, piosenkarzy, ludzi z pierwszych stron gazet, a także bogatych gangsterów. W czasach gdy mięso kupowano na kartki goście Maxima zajadali się kawiorem i pili szampana płacąc za to bajońskie sumy. O klubie Maxim śpiewał Lady Pank, kręcono tu też odcinki „007 Zgłoś się”. Gdańska Restauracja Cristal była wizytówką kulinarną dzielnicy Wrzeszcz. To właśnie tu 3 stycznia 1965r. powstał najsłynniejszy polski zespół Czerwone Gitary. Było to częste miejsce spotkań ówczesnej władzy PRL. Budynek ozdabiał charakterystyczny neon, perełka powojennego modernizmu. W okresie późniejszym restauracja cieszyła się również wielką popularnością będąc nadal miejscem spotkań elit. To w tej restauracji świętowano zwykle imieniny Lecha Wałęsy, a czołowi politycy spotykali się na balach karnawałowych i sylwestrowych.

Sopockie Łazienki Północne były kompleksem plażowo-gastronomiczno-rozrywkowym dla wczasowiczów. Władze PRL zbudowały go zgodnie z duchem czasu i potrzebami klasy pracującej. Łazienki składały się z trzech budynków, w których mieściły się m.in. przebieralnie, kawiarnia na 250 osób czy betonowa promenada. Zarządcy budynku znając walory Morza Bałtyckiego już od roku 1976 umożliwili urlopowiczom korzystanie z solarium. Monopoly PRL to świetna zabawa dla całej rodziny, gra przywołuje wspomnienia beztroskiej młodości jak gra w gumę czy w ‘Państwa – Miasta’. Jest to też dobra okazja, aby rodzice opowiedzieli dzieciom jak wyglądało ich dzieciństwo – mówi Bartłomiej Sikorski, przedstawiciel Winning Moves.

Oprócz Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) na planszy wyróżniono jeszcze obiekty z innych 19 polskich miast. Są to: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Kraków, Kielce, Katowice, Łódź, Międzyzdroje, Opole, Olsztyn, Płock, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Zakopane. Gra Monopoly PRL pojawi się w sprzedaży już 25 maja 2016 r. Kupić będzie można ją między innymi w salonach Empik i sklepie internetowym Pewex. Zdjęcia: Winning Moves – Wydawca Monopoly, Lucky Monday PR&Events

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: