Noc Muzeów w Morskim: rycerze na Ołowiance, kaprzy na Darze Pomorza i nie tylko

Będzie zagadkowo, tajemniczo i jak zwykle bardzo morsko. Zapraszamy na Noc Muzeów do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 21 maja od godziny 19.00 do 1.00 na nocnych amatorów zwiedzania czekać będą m.in. rycerze w Spichlerzach, marynarze na "Darze Pomorza", a w Muzeum Rybołówstwa w Helu - zupełnie nowa wystawa stała.
 
Tegoroczna Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku poświęcona będzie grom, zagadkom i ciekawostkom w stylu dawnym i współczesnym. Spichlerze na Ołowiance będą gościć rycerzy średniowiecznych oraz XVIII-wiecznych marynarzy. Spotkamy też dawnych mieszkańców Gdańska – karczmarkę, mieszczkę oraz "ludzi morza" - nurka oraz pirata. Statki–muzea "Sołdek" oraz "Dar Pomorza" zaprezentują gościom swe oryginalne wnętrza. W Muzeum Wisły w Tczewie na naszych gości czekają warsztaty z zakresu szkutnictwa, fizyki i plastyki. W Muzeum Rybołówstwa w Helu zostanie zaprezentowana nowa wystawa stała we wnętrzu wyremontowanego średniowiecznego kościoła.
 
SPICHLERZE NA OŁOWIANCE
ceny biletów - 1 zł
Na salach wystawowych, na pierwszym i drugim piętrze, będziemy opowiadać o morskiej historii Gdańska: tradycyjnie, podwodnie, z rycerską swadą i z piracką butą.
 
SALA SŁOWIAŃSZCZYZNY (I PIĘTRO)
"Plotki z gdańskiego pobrzeża"
Gdańska przekupka opowie o swojej pracy, ale też o tym, jak ludzie żyli, jak się ubierali i jak spędzali wolny czas w XVII wieku. Co przekupka ma w swoim koszyku? To, czym się handlowało w złotej erze miasta Gdańska. Zapraszamy na szybka lekcję historii i ekonomii z przytupem i poczuciem humoru.
 
SALA DOMINIUM MARIS BALTICI (I PIĘTRO)
"Kobieta na pokładzie, czyli życie sławnych piratek"
To zwykle mężczyźni łupili, grabili i dowodzili okrętami, nad którymi powiewała bandera z trupią czaszką. W czasie nocy muzeów rozprawimy się z mitami na temat piractwa, piratki będą źródłem wiedzy.
 
SALA NAWIGACJI (II PIĘTRO)
Mity i legendy marynarskie"
Jakie zagrożenie stanowiła Wyspa Magnetyczna? Czy istniał biskup morski? Kim był klabaternik? Kto ostrzegał przez burzą? Człowiek żeglujący od najdawniejszych czasów po morzach i oceanach był bezradny wobec groźnych sił przyrody. Uzależniony od zjawisk żywiołu poddawał się łatwo magii zjawisk nadprzyrodzonych i przesądów, które porządkowały jego wiedzę o świecie. Żona marynarza opowie o przesądach, w jakie wierzą ludzie morza.
 
SALA PRL (II PIĘTRO)
"Opowieści z dna morza"
Jak wyglądał dawny nurek? Z jakiego sprzętu korzystał? Czym różni się nurkowanie współczesne od nurkowania sprzed lat? Zapraszamy do wysłuchania zapierających dech w piersi opowieści o pracy, najciekawszych wyprawach oraz odkryciach pracowników Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
 
SALA DOLOMITOWA
Sala dolomitowa – to nasza strefa ciszy. To tu, w skupieniu i w koncentracji nasi goście będą mogli spróbować swych sił w grach logicznych i przygodowych. Na ośmiu stanowiskach odbywać się będzie symultaniczna gra w planszówki w klimatach historycznych i fantasy.
 
ARSENAŁ (PARTER)
"Obyczaje średniowieczne"
Pokazy z udziałem publiczności zorganizowane przez Oliwską Drużynę Najemną Inogici oraz projekt wynajmijrycerza.pl. Zaprezentowany zostanie stan rycerski i jego aspekty – ślubowanie młodych giermków, walka o księżniczkę, układanie kodeksu rycerza. 10-minutowe pokazy odbędą się w godzinach 19.30-00.30.
"Mali rycerze"
Pokazy o tematyce średniowiecznej, z udziałem publiczności, zorganizowane przez dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla Chłopców "Fregata". Pokazy odbędą się w godzinach 20.00-21.15. Po godzinie 21.00 zapraszamy do holu głównego na wspólne śpiewanie szant.
 
W holu głównym przeprowadzona będzie akcja informacyjna zorganizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wydarzenie związane jest z inauguracją publicznej zbiórki pamiątek, które miałyby wzbogacić kolekcję MHP. Pracownicy muzeum opowiedzą o założeniach zbiórki oraz o kształcie przyszłej wystawy stałej. Na miejscu będzie można też przekazać pamiątki, lub porozmawiać o ich potencjalnym przekazaniu.
Plakat - zbiórka pamiątek dla Muzeum Historii Polski
 
W Spichlerzach oraz na nabrzeżu będzie można spotkać członków grupy Garnizon Gdańsk w strojach XVIII-wiecznych marynarzy. Podczas Nocy Muzeów snuć oni będą historie związane z życiem na dawnych okrętach, opowiedzą wiele anegdot z dawnych czasów oraz zaprezentują XVIII-wieczne stroje i broń.
NABRZEŻE OŁOWIANKI
Dla gości czekających w kolejce na nabrzeżu - grupa Garnizon Gdańsk przeprowadzi widowiskowe pokazy. Najciekawszym elementem pokazów będą strzały z broni czarnoprochowej.
STATEK – MUZEUM "SOŁDEK"
ceny biletów - 1 zł
Zapraszamy zwiedzających na samodzielne zwiedzanie statku-muzeum "Sołdek" i wizytę na wystawie "Matki i statki". W tym roku "Sołdkiem" dowodzi Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego, którego członkinie przygotowały i zawiadują wystawą na statku-muzeum. Udział matki chrzestnej w życiu jednostki pływającej nie kończył się tylko przez rozbicie o burtę statku lub łodzi butelki szampana. Ta więź była zwykle dłuższa i bardziej intensywna i na pewno warta poznania.
 
STATEK – MUZEUM "DAR POMORZA"
ceny biletów – 1 zł
Górny pokład "Daru Pomorza" bierze w tym roku we władanie Stowarzyszenie Kompania Kaperska, które zaprezentuje brawurową inscenizację pt. "Życie na Okręcie Królewskim". W czasie pokazów na "Darze Pomorza" grupa marynarzy przedstawi sceny z życia załogi Okrętu Królewskiego z XVII wieku. Zwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w interaktywnych inscenizacjach, m.in. obsługi broni czarnoprochowej, musztrze pokładowej oraz skręcaniu lin przy pomocy maszyny powroźniczej.
MUZEUM WISŁY W TCZEWIE
ceny biletów – 1 zł
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00
W tczewskim oddziale NMM proponujemy zwiedzającym pokaz "Gdzie drwa rąbią... czyli historia pewnej szkuty". Nasi goście dowiedzą się, jak powstaje taka jednostka pływająca, zwana szkutą wiślaną, z jakich części się składa i do czego była przeznaczona. Będzie też można samemu skonstruować modele statków i łodzi różnymi technikami plastycznymi oraz wziąć udział w warsztatach fizycznych i plastycznych.
MUZEUM RYBOŁÓWSTWA W HELU
ceny biletów – 1 zł
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00
Po trzech latach remontu Muzeum Rybołówstwa w Helu zaprasza wszystkich zwiedzających na Noc Muzeów. W programie samodzielne nocne zwiedzanie nowej wystawy stałej, poświęconej m.in. tradycyjnemu rybołówstwu i szkutnictwu kaszubskiemu i dziejom Helu. Nocna wycieczka na wieżę kościoła będzie znakomitym ukoronowaniem zwiedzania.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: