Józefa Krośnicka - 102 letnia Pruszczanka na 200 leciu Uniwersytetu Warszawskiego

 
To święto dla całej Polski. Także dla Trójmiasta o okolic, ponieważ to właśnie tutaj mieszka jedna z czwórki najstarszych absolwentów uczelni – 102 letnia Józefa Krośnicka. Uniwersystet Warszawski skończył 200 lat. Obchody tego niezwykłego święta rozpoczęły się w piątek
 
Przez dwa stulecia, przez muzry uczelni przewinęło się tam 490 000 studentów. Po wakacjach pojawi się półmilionowy żak. Dziś trudno dać wiarę, ale tuż po podpisaniu przez cara aktu erekcyjnego, w 1816 roku na UW studiowało zaledwie 200 osób - studenci Wydziału Prawa i Wydziału Lekarskiego. Jednym z obowiązków studentów w tym czasie było uczęszczanie do kościoła. Administracja wymagała pięciokrotnie w ciągu roku zaświadczenia o odbyciu spowiedzi. W pierwszym okresie funkcjonowania uczelni, czli w latach 1816-1830, na uczelni studiowało 3500 studentów. Klęska powstania sprawiła, że Uniwersytet został zamknięty na 25 lat. W końcu w 1862 roku, w czasie odwilży posewastopolskiej otwarto Szkołę Główną, w której uczyło się 3500 żaków, ale ukończyło ledwo tysiąc, co związane było z powstaniem styczniowym i udziałem studentów w konspiracji - wyjaśniał Gawkowski. Kolejnym etapem istnienia UW wydzielonym przez prelegenta jest powstanie na bazie Szkoły Głównej w 1869 roku Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, czyli w pełni rosyjskojęzycznej uczelni.Niepodległość przyniosła znaczący wzrost studentów - od 1915 do 1939 roku na UW studiowało blisko 60 tys. osób, z czego jednak tylko 17-18 tys. żaków ukończyło studia. Kobiety pojawiły się na uczelni w 1915 roku w znikomej liczbie 100. Jednak już w latach '30 UW stał się najbardziej sfeminizowaną szkołą wyższą w Polsce - do 40% żaków stanowiły kobiety. Ciekawostką jest, że pierwsze powojenne zajęcia na UW odbyły się już w 1944 roku – na Wydziale Lekarskim i Weterynarii na warszawskiej Pradze. Licząc od tego okresu do dzisiaj na UW studiowało ok. 410 tysięcy osób.
W piątek rozpoczął się Pierwszy Światowy Zjazd Absolwentów UW, na któy przybyli absolwenci z różnych części Polski i świata, m.in. z USA, Brazylii, Szwecji i Wietnamu. Na wszystkie wydarzenia związane ze Światowym Zjazdem UW zapisało się ok. 8,5 tys. osób. Wczoraj Rektor UW wręczył pamiątkowe medale najstarszym, ponadstuletnim absolwentom UW - Janowi Glińskiemu, Józefie Krośnickiej oraz reprezentowanym przez członków rodzin - Alinie Wągrowieckiej i Halinie Dobrowolskiej. Uhonorowani otrzymali od przybyłych gości stojącą owację. Zjazd absolwentów UW potrwa do niedzieli.
102 letnia Józefa Krośnicka to historyk, wieloletnia nauczycielka i autorka książek o Pruszczu Gdańskim. Pani Józefa jest Ambasadorem Pruszcza Gdańskiego i absolutnym autorytetem z zakresu historii i dziedzictwa kulturowego miasta. Jest także nadal bardzo aktywna, o czym świadczy wczorajsza wizyta w Warszawie.
(Red, B, PAP) (fot:UM Pruszcz Gdański, Wikipedia)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: