Minister Gliński przejmuje Muzeum II Wojny Światowej

Mimo rozmów z dyrektorem Pawłem Machcewiczem i protestów kolegium naukowego Muzeum II Wojny Śwatowej zostaje połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939.

W piątek zostanie opublikowane obwieszenie ministerstwa w tej sprawie, które zostało już dostarczone do Muzeum II Wojny Światowej. Do 5 sierpnia ma powstać statut i program nowej placówki. Można będzie się więc spodziewać wymiany kadry zarządzającej placówką. Nowy statut otwiera bowiem drogę do wymiany dyrekcji. 

Nie wiadomo jak na sytuację zapatrują się władze Gdańska.

 - Bardzo zdziwiła mnie decyzja ministra kultury o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Miasto Gdańsk było zaangażowane w projekt powstającego muzeum od początku, przekazaliśmy na rzecz tej instytucji darowiznę – grunty warte ponad 53 miliony zł. Przypomnę raz jeszcze: na rzecz budowy Muzeum II Wojny Światowej. Apeluję do ministra o trzymanie się umowy i podpisanych aktów – tak prezydent Gdańska Paweł Adamowicz komentował kilka tgodni zapowiedzi ministra Piotra Glińskiego. Nazwa Muzeum II Wojny Światowej pozostała, więc prawdopodobnie miasto zostanie postawione przed faktem dokonanym. Planowane otwarcie siedziby jest przewidziane na 1 września tego roku. 

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: