Skarb srebrnych denarów znaleziono w Zalewie koło Prabut

 Skarb złożony z 86 srebrnych denarów, bitych w I i II wieku n. e. w Cesarstwie Rzymskim znalazł na ornym polu w Zalewie w Warmińsko – Mazurskim, Przemysław Kulpa – myśliwy i leśnik, oraz członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej

Monety trafiły na zamek w Ostródzie, do zbiorów tamtejszego muzeum. Według znalazcy, monety leżały rozsypane na powierzchni ziemi. Prawdopodobnie zostały wydobyte podczas orki i wypłukane przez deszcz. Według Marka Jankowskiego, dyrektora muzeum w Ostródzie, to bardzo wartościowy nabytek, ponieważ tak dużego znaleziska rzymskich denarów z tego okresu nie odnotowano po 1945 r. w całym woj. warmińsko-mazurskim. Muzeum w Ostródzie miało dotychczas w swoich zbiorach tylko trzy tego typu monety. Według archeologa z ostródzkiego muzeum Łukasza Szczepańskiego, skarb spod Zalewa składa się z 86 srebrnych denarów datowanych na koniec I i II wiek n.e. Najstarsza moneta została wybita w rzymskiej mennicy w 96 r. za panowania cesarza Nerwy, najmłodsza pochodzi z przełomu lat 194–195, czyli czasów Septymiusza Sewera. Monety trafił najprawdopodobniej do ziemi około III wieku naszej ery. Ciekawostką jest, że jeden z egzemplarzy to suberatus, czyli fałszywka – moneta miedziana pokryta warstą srebra. Takie monety często stosowano handlując z ludami barbarzyńskimi poza granicami imperium. Skarb zaprezentowany zostanie publicznie po raz pierwszy 14 maja.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: