Nasi rycerze walczą w Mistrzostwach Świata

W czeskiej Pradze trwają rycerskie mistrzostwa świata federacji HMB. Polska pojechała tam jako zwycięzca mistrzostw z Malborka z ubiegłego roku federacji IMCF.

Około 2009 roku na potrzeby zmagań rekonstruktorów stworzono zasady walki pełnokonktaktowej w zbrojach historycznych. W walkach grupowych dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne "nierycerskie" chwyty. Walczy się do momentu położenia wszystkich zawodników drużyny przeciwnej na ziemi. Drużyny na ringu liczą albo po pięciu, 10, 16 albo po 21 fighterów.

Od 2009 rozgrywane są mistrzostwa świata. Polacy rokrocznie znajdują się w światowej czołówce. Początkowo na świecie była jedna federacja walki – obecnie są dwie: HMB i IMCF – na ostatnich mistrzostwach tej drugiej federacji, które odbyły się w Malborku Reprezentacja Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Startowało wtedy ponad 20 reprezentacji m.in. z USA czy Argentyny. Na mistrzostwach IMCF jednak nie biorą udziału zawodnicy z Rosji i Białorusi, któzy są najmocniejsi na świecie.

W mistrzostwach Polacy HMB jeszcze przed jego oficjalną rejestracją. Już na pierwszych mistrzostwach świata w 2010 roku pod chocimskim zamkiem wystąpili zawodnicy narodowej kadry. Polacy od początku należeli do światowej czołówki. Momentem przełomowym były mistrzostwa świata w 2012 roku zorganizowane na warszawskich fortach Bema. Był to też pierwszy masowy turniej, gdzie występowały drużyny zza oceanu - reprezentacje USA i Quebecu. W pojedynkach technicznych 1 na 1 nasz najlepszy polski zawodnik - Marcin Waszkielis, który po dogrywce przergał pojedynek z najbardziej utytułowanym zawodnik z Rosji - Siergiejem Ukolovem. W walkach 5 vs 5 nasza kadra przegrała rywalizację również w ćwierćfinale z naszymi wschodnimi sąsiadami. W walkach 21 vs 21 Polacy zajęli trzecie miejsce za Ukrainą i Rosją.

Zobacz wywiad z selekcjonerem Rycerskiej Kadry Polski przed Mistrzostwami Świata IMCF w Malborku 

Kolejne mistrzostwa odbywały się we Francji, Chorwacji i w Czechach. Wśród największych sukcesów należy wymienić m.in. brązowy medal w walkach 1 vs 1 dla Krzysztofa Szateckiego oraz 4 miejsce jego brata - Roberta. Polacy często też występują w ćwierćfinałach imprezy. Ostatnie mistrzostwa nie przyniosły sukcesów. Kilka dni wcześniej odbyła się jednak imreza organizowana przez IMCF, w której brało udział ponad 20 kadr z całego świata, zaś Polacy zakończyli z 6 złotymi medalami. Przetrzebiona kontuzjami i zmęczona kadra zajmowała miejsca tuż za podium. Tym razem zawodnicy jednak zapowiadają ostrą walkę do upadłego.

Walki na żywo można zobaczyć: TUTAJ 

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: