Elbląska La Belle Époque

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. "Elbląska La Belle Époque na fotografiach rodziny Basilius i Horn".

La Belle Époque - „piękna epoka”, tak nazwano okres w dziejach Europy Zachodniej, który nastał pomiędzy końcem wojny prusko-francuskiej (1871) a I wojną światową. Charakteryzował się niesłychanym tempem rozwoju przemysłowego, wzrostem ogólnej zamożności, co sprzyjało rozkwitowi różnych form sztuki, życia naukowego, kulturalnego i społecznego. Wybuch I wojny światowej przerwał ten, jak się wydawało żyjącym na początku XX wieku, nieustający postęp i życie w pokoju. 

Także Elbląg przełomu XIX i XX wieku przeżywał kolejną epokę dynamicznego rozwoju. Stał się poważnym ośrodkiem przemysłowym. Powstały tu liczne zakłady, a samo miasto stać było na wiele inwestycji o charakterze komunalnym. 

Prezentowana wystawa jest próbą ukazania mniej znanych aspektów tamtej epoki. Jednym z nich jest obraz życia rodzinnego. Kanwą scenariusza stały się dwa niezwykłe dary, jakie otrzymało Muzeum. W 2009 roku Pani Dorothee Stelzer King z Nowego Yorku przekazała Muzeum rodzinne materiały biograficzne. Jej dziadkowie ze strony matki: Erna i Fritz Horn wzięli ślub w elbląskim kościele Najświętszej Marii Panny w 1909 roku. Erna była córką Lorenza Basilius, który wraz z żoną Julianą prowadził największe atelier fotograficzne w Elblągu na przełomie XIX i XX wieku. Z ich pracowni pochodzi wiele znanych miłośnikom historii Elbląga zdjęć miasta tego okresu. Fritz Horn (później profesor w zakresie teorii budowy statków) był synem Carla Horna adwokata i notariusza elbląskiego, pasjonata historii. Carl Horn był jednym z członków założycieli Elbląskiego Towarzystwa Starożytności (1873) i innych kulturalnych stowarzyszeń. 

W ubiegłym roku zbiory muzealne wzbogacił dar Pana Krzysztofa Cegiel. Ofiarował on ponad trzysta archiwalnych fotografii, wśród których większość stanowią fotografie wykonane przez L. Basilius, a konkretnie dotyczą one członków rodzin, które połączyło małżeństwo Erny i Fritza. Oba ofiarowane Muzeum zbiory materiałów źródłowych wzajemnie się uzupełniają i dają świetny wgląd w życie codzienne dwóch rodzin, dla których z wielu względów była to także belle époque.

Elbląska La Belle Époque na fotografiach rodziny Basilius i Horn

13 maja o godzinie 18:00

Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Bulwar Zygmunta Augusta 11,

82-300 Elbląg

Na otwarcie wystawy wstęp wolny.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: