Możesz wspomóc polskich rycerzy. Bronią mistrzostwa świata

Rycerska Kadra Polski broni tytułu mistrzów świata. Historyczny sport jest jednak dośc kosztowny. Dlatego rycerze postanowili zbierać fundusze... w internecie. Na portalu polakpotrafi.pl można wspomóc naszych zawodników. 

26 maja w portugalskiej miejscowości Montemor-o-Velho ruszają kolejne Rycerskie Mistrzostwa Świata federacji IMCF (International Medieval Combat Federation). W Mistrzostwach swój udział zapowiedziały 23 reprezentacje z całego globu. To nowy, zdobywający popularność sport. 

Około 2009 roku na potrzeby zmagań rekonstruktorów stworzono zasady walki pełnokonktaktowej w zbrojach historycznych. W walkach grupowych dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne "nierycerskie" chwyty. Walczy się do momentu położenia wszystkich zawodników drużyny przeciwnej na ziemi. Drużyny na ringu liczą albo po pięciu, 10, 16 albo po 21 fighterów.

Polacy w czołówce!

Od 2009 rozgrywane są mistrzostwa świata. Polacy rokrocznie znajdują się w światowej czołówce. Początkowo na świecie była jedna federacja walki – obecnie są dwie: HMB i IMCF – na ostatnich mistrzostwach tej drugiej federacji, które odbyły się w Malborku Reprezentacja Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Zobacz wywiad z selekcjonerem Rycerskiej Kadry Polski przed Mistrzostwami Świata IMCF w Malborku 

Na świecie ustępujemy jednak Ukrainie i Rosji, które nie wzięły udziału w malborskich mistrzostwach. Za to Polacy stoczyli znakomitą serię walk z…USA, czyli krajem niespecjalnie kojarzonym z średniowiecznymi tradycjami. Rycerski sport bowiem jest popularny na całym świecie. Zawodnicy z Japonii, Australii czy Argentyny nikogo już nie dziwią.

Co roku selekcjoner kadry wybiera on 50 najlepszych zawodników po rozgrywkach Polskiej Ligi Walk Rycerskich, czyli cyklu imprez gdzie ścierają się kluby rycerskie z całego kraju. Szukają sponsora Sukces nie przyniósł jednak tego co w sporcie jest nieodłączne – pieniędzy. Rosyjscy i ukraińscy zawodnicy biorą udział w walkach podczas gal M-1 Global, posiadają też liczne grono sponsorów. Polacy jednak mogą o tym pomarzyć. Nie ma u nas profesjonalnych zawodników.

Zbierają na podróż

Polscy zawodnicy walczą jednak za własne pieniądze. Kosztowna zbroja, dieta i dojazdy często przekraczają budżety młodych rycerzy. Można jednak pomóc polskim rycerzom. 24 maja wyruszą z Warszawy dwoma busami, które kadrowiczów aż do położonego 12 km od Oceanu Atlantyckiego zamku w Montemor-o-Velho. Na miejscu Rycerska Kadra Polski zmierzy się z innymi zawodnikami w kategoriach indywidulanych (miecz i tarcza, miecz długi, broń drzewcowa) oraz grupowych (5 vs 5). Na razie jednak zbierają pieniądze na podróż, która do tanich nie należy.

"Nasz sport jest dosyć specyficzny - ze względu na historyczność ekwipunku nie możemy być obklejeni logami sponsorów. Wierzymy natomiast, że w Polsce nie brakuje osób chętnych do wsparcia naszej pasji i pomogą nam obronić tytuł Mistrzów Świata. Sprawmy, by fundusze nie były przeszkodą w realizowaniu pasji!" - piszą na swojej stronie. 

Wspomóc naszych rycerzy można TUTAJ

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: