Strasburg oklaskuje Gdańsk. ECS najlepszym muzeum Europy

Delegacja pracowników ECS odebrała w Strasburgu przechodnią statuetkę i dyplom dla najlepszego muzeum na Starym Kontynencie 2016 r. Statuetka - dzieło surrealisty Joana Miró - “Kobieta z pięknym biustem”, do Gdańska przyjeżdża na rok. - Gratuluję Europejskiemu Centrum Solidarności - mówił w Strasburgu wicepremier Piotr Gliński.

We wtorek, 19 kwietnia, przed godz. 22, trzy elegancko ubrane panie - Francuzka, Chorwatka i Polka - ze śrubokrętami w rękach wzięły się za pakowanie rzeźby do niedużej skrzynki z czerwonym napisem “Fragile”. Asystowało im w skupieniu dwóch strasburskich ochroniarzy. “Kobieta z pięknym biustem” kilka lat temu wyceniana była na rynku sztuki na 25 tys. euro. To niedużo jak na prace Joana Miró, bowiem artysta tę rzeźbę wykonał w sześciu egzemplarzach. Nie cena stanowi o jej wyjątkowej wartości.

Ten egzemplarz od 1977 r. pełni rolę przechodniego pucharu dla najlepszego muzeum w Europie. Rzeźba każdy przez kolejny rok przechowywana jest z dumą przez kolejnych zwycięzców konkursu. To pierwsze takie trofeum dla Polski. Nagroda Muzealna Rady Europy przyznawana jest od 39 lat wyłącznie tym placówkom, których przesłanie jest szczególnie istotne dla dziedzictwa, tożsamości i wspólnotowości Europy. W tej edycji konkursu ubiegało się o nią aż 49 muzeów. W ścisłym finale znalazły się trzy placówki, ale - według nieoficjalnych informacji - jury nagrody jako zwycięzcę jednoznacznie rekomendowało gdańskie ECS. Rada Europy dopełniła formalności w głosowaniu. - Jesteśmy bardzo dumni - mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. - To nagroda dla całego Gdańska. Pomysł stworzenia naszej placówki po raz pierwszy pojawił się w 1999 r. i miał licznych przeciwników. Mówiono nawet, że będą to zmarnowane pieniądze. Dziś widać, że konsekwencja władz miasta przyniosła znakomite efekty. ECS znalazło się w świetnym towarzystwie najlepszych muzeów Europy, zachwyca tych, którzy Gdańsk odwiedzają.

Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się wieczorem, 19 kwietnia, w reprezentacyjnym Palace Rohan - przy Placu Katedralnym w Strasburgu. Reprezentująca jury nagrody chorwacka muzealniczka Goranka Horian w laudacji podkreślała nowoczesny, innowacyjny charakter ECS oraz piękno architektury samego gmachu. Duże znaczenie z punktu widzenia komisji konkursowej ma to, że gdańska placówka systematycznie tworzy “archiwum pamięci” - przed kamerą nagrywane są, a następnie archiwizowane, wspomnienia świadków narodzin “Solidarności” i dramatycznych lat, dzięki którym Polska wybiła się na niepodległość, co doprowadziło do głębokich zmian geopolitycznych w całej Europie. Kerski przyjął statuetkę Miro i pamiątkowy dyplom z rąk hiszpańskiego polityka Pedro Agramunta, który jest wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

fot. tekst R. Daszczyński/gdansk.pl 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: