Muzeum II Wojny i Wojny 1939 razem!

Wczoraj na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiła się informacja o połączeniu dwóch placówek muzealnych budujących się w Gdańsku – Muzeum II Wojny Światowej  i Muzeum Wojny 1939. Nowa nazwa placówek to; Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
 
Połączenie to pomysł profesora Piotra Glińskiego. Decyzja jest uzasadaniana optymalnym połączeniem potencjałów obu placówek i właściwą dbałością o dziedzictwo historyczne. Dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej jest od dawna prof. Paweł Machcewicz. Z kolei Muzeum Wojny przewodzi prof. dr hab. Piotr Semków, który podobno kilka dni temu złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji. Czy to tylko pogłoski krążące wśród rekonstruktorów – przekonamy się już wkróce. Podobnie jak o tym, kto zostanie szefem połącznych placówek.
 
O zmianach wprowadzonych przez polityków nic nie wiedziało Muzeum II Wojny Światowej. Dyrektor placówki wydał oświadczenie, którego treść publikujemy w całości. 
"15 kwietnia br. minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński ogłosił zamiar połączenia dwóch instytucji kultury: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Obwieszczenie ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej zamieszczone poniżej zapowiada: "W wyniku połączenia zostanie utworzona nowa państwowa instytucja kultury: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku".
 
Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej nie była informowana o tym zamiarze i dowiedziała się o nim ze strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po publikacji obwieszczenia Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego.
 
O planach tych nie była też informowana Rada Powiernicza Muzeum II Wojny Światowej."
Prof. Paweł Machcewicz Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej"

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: