Paryski Beksiński w Sopockim Domu Aukcyjnym

Drugiego maja w Sopockim Domu Aukcyjnym odbędzie się licytacja niezwykłej kolekcji prac Zdzisława Beksińskiego. aukcja zainauguruje szereg wydarzeń związanych z osobą kultowego polskiego malarza.
Na wystawie przedaukcyjnej, która ruszy już w sobotę, w sopockiej siedzibie SDA zobaczymy prace malarza, pochodzące z kolekcji Piotra Dmochowskiego – paryskiego adwokata i profesora prawa na Uniwersytecie Paryż X.
Piotr Dmochowski od 33 lat zajmuje się upowszechnianiem sztuki Beksińskiego na świecie. Jest też autorem dwóch monograficznych albumu jego prac. Wyprodukował także krótkometrażowy film pod tytułem “W hołdzie Beksińskiemu”, który był prezentowany na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1986 roku i napisał książkę  pod tytułem “Zmagania o Beksińskiego”.
Dmochowski wraz z żoną stworzył dużą kolekcję prac Beksińskiego, uzupełnioną przez obrazy  malarzy francuskich, rosyjskich, polskich, bułgarskich Sopocka wystawa prac artysty i aukcja poprzedzi  szereg wydarzeń związanych z osobą Zdzisława Beksińskiego, żeby wymienić tylko najważniejsze: w maju otwarcie stałej wystawy prac artysty ze zbiorów Piotra Dmochowskiego w częstochowskiej Galerii Miejskiej oraz w październiku Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, a wreszcie na jesieni premiera filmu „Ostatnia rodzina”, w którym w rolę Zdzisława Beksińskiego wcieli się Andrzej Chyra.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/11230-paryski-beksinski-w-sopockim-domu-aukcyjnym