Ocalmy od zapomnienia historie mieszkańców Pruszcza Gdańskiego

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna i Katolickie Szkoły Niepubliczne podejmują starania o zachowanie historycznego dziedzictwa poprzez digitalizację starych dokumentów i fotografii mieszkańców Pruszcza Gdańskiego.

W związku z tym zwracają się z prośbą do pruszczan o podzielenie się swoimi rodzinnymi pamiątkami poprzez umożliwienie ich sfotografowania lub zeskanowania. Celem akcji jest ochrona i ocalenie od zapomnienia starych zdjęć i dokumentów znajdujących się w zbiorach prywatnych, które są nieocenionym źródłem wiedzy na temat minionych czasów oraz historii naszych terenów.

-Chcemy przekonać społeczność miasta, że domowe zbiory fotograficzne oraz wspomnienia najstarszych mieszkańców Pruszcza Gdańskiego stanowią część lokalnego dziedzictwa kulturowego i warto się nimi podzielić – mówi dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Joanna Przybyś.

W efekcie powstanie cyfrowe archiwum, które nie tylko pozwoli na przetrwanie zagrożonych upływem czasu starych fotografii, ale także stworzy możliwość ich upowszechnienia i udostępnienia szerokiemu gronu odbiorców. Wszystkie pozyskane skany zdjęć i dokumentów zostaną w przyszłości przekazane Muzeum Historii Pruszcza Gdańskiego, które powstanie w wyremontowanym budynku przy ul. Krótkiej 6.

Osoby, które zechcą podzielić się swoimi dokumentami i fotografiami, proszone są kontakt z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną lub Katolickimi Szkołami Niepublicznymi w Pruszczu Gdańskim. Organizatorzy akcji chętnie wysłuchają też indywidualnych wspomnień, które warto spisać i zachować dla kolejnych pokoleń jako  wspólną historię.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Wojska Polskiego 34
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 682 34 79

Katolickie Szkoły Niepubliczne
ul. Wojska Polskiego 34
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 691 75 60

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://www.polnocna.tv/news/11207-ocalmy-od-zapomnienia-historie-mieszkancow-pruszcza-gdanskiego