Krew, pot i stal. W Warszawie rycerze bili się na ostro!

W hali centrum sportu na warszawskich Bielanach starli się najlepsi rycerze w Polsce oraz goście z Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Górą byli goście zza naszej wschodniej granicy. Turniej odbywał się pod patronatem międzynarodowej federacji HMB.

Walki i ogranizacja stały na najwyższym poziomie. Przygotowujące się do mistrzostw świata polskie drużyny niestety uległy Ukraincom, pokazali światową klasę. W turnieju 5 vs 5. pierwsze miejsce zajęła ekipa Ayna Bera, drugie Czorna Chalicz (obie z Ukrainy), zaś trzecie drugi skład polskiej kadry narodowej. W turniejach indywidualnych klasyfikacja wyglała następująco - kobiety: 1. Denise Brinkmann 2. Kamila Henkelman 3. Agnieszka Lasota, mężczyzni: 1. Marcin Waszkielis 2. Krzysztof Szatecki 3. Łukasz Kowal.

Odbył się również turniej juniorów oraz walki masowe pomiędzy Polakami a Ukrainie. Zmaganiom przyglądała się liczna publika, która żywiołowo reagowała na wydarzenia w szrankach. By słowa o rycerstwie nie były puste przeprowadzena została też zbiórka dla 2-letniej Poli, która ma nowotwór oka. 

fot. Leszek Gizinski/studio Wadera

- Nie interesuje się walkami rycerskimi na codzień ani sportami walki. Byłam więc mocno zaskoczona jak bardzo się "wciągnęłam" w walkę - mówi Ewelina, mieszkanka Warszawy. 

fot. Tomasz Tryzna

Pomorze na imprezie reprezentowała Fabryka Świń. Popularne "świnki" uległy jednej z ukraińskich drużyn w półfinale. Drużyna z Pomorza "rycerski" klub sportowy, gdzie od 2010 roku spotykają się rycerze, którzy chcieli walczyć "na serio". W skład fabryki wchodzą członkowie wielu bractw rycerskich. Pochodzą oni m.in. z Kompanii Czarnego Gryfa, Wolneja Kompani Piechoty Lekkiej, Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici oraz Chorągwi Hrabiego Bolingbroke. sama nazwa jest żartem słownym, ale mimo sportowego podejścia, zawodnicy występują w wiernych rekonstrukcjach zbroi z przełomu XIV i XV wieku. Historyczny jest też herb drużyny, przedstawiający świnię z kłami.

pc

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: