Wykład w Ratuszu Głównego Miasta

"Pięć przykładów gdańskiego złotnictwa i falstart. Obiekty zakupione i nie zakupione do zbiorów Działu Sztuki MHMG" Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na wykład "Pięć przykładów gdańskiego złotnictwa i falstart.

Obiekty zakupione i nie zakupione do zbiorów Działu Sztuki MHMG", który odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 14.00 w Wielkiej Sali Wety (Ratusz Głównego Miasta) i zainauguruje cykl spotkań prowadzonych przez pracowników naukowych naszego Muzeum. Wykład, stanowiący swoisty komentarz do prezentowanej obecnie w Ratuszu Głównego Miasta wystawy czasowej Niniejszym przekazuję… Odsłona druga. Dary i zakupy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska z lat 2013-2015, będzie pretekstem do przyjrzenia się najnowszym, cennym i efektownym zakupom: dwóm obiektom ze srebra, wykonanym w warsztacie jednego z najwybitniejszych gdańskich złotników, Nathaniela Schlaubitza, na przełomie XVII i XVIII wieku.

Zarówno kufel z przedstawionymi postaciami cnót jak i kubek z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego są skarbnicami opowieści. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną także trzy przykłady gdańskiego złotnictwa, które zostały użyczone Muzeum na potrzeby wspomnianej wystawy. Każdy z tych eksponatów jest na swój sposób wyjątkowy i być może stanie się kiedyś częścią naszej kolekcji. Temat zakupów do muzealnych zbiorów jak też rozważania, dlaczego czasami obiekty pozornie atrakcyjne nie stają się muzealnymi eksponatami, również będzie jednym z wątków poruszonych podczas kwietniowego spotkania. Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane wszystkim, co się świeci, wszystkim, co gdańskie i wszystkim, co ciekawe!

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: