„Tajemnice świata światów” - nowa wystawa w Słupsku

W Słupsku otwarto wystawę czasową pt. „Tajemnice świata światów” - twórczość Józefa Chełmowskiego, artysty ludowego z Kaszub.

Wystawa prezentuje przekrój twórczości Józefa Chełmowskiego: rzeźby, obrazy, księgi oraz 55-metrową Apokalipsę. Wystawę uzupełnia film poświęcony artyście pt. ‘Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego”. Film jest efektem wieloletniej pracy Andrzeja Dudzińskiego /autora filmu/ z Józefem Chełmowskim nazywanym kaszubskim Leonardem Da Vinci. Wystawa jest doskonałym świadectwem artyzmu oraz wyjątkowości tego artysty, z pozoru prostego i zwyczajnego człowieka. Swoim spojrzeniem na religię , astronomię, ale także odnoszeniem się do aktualnych wydarzeń na świecie zachwycił odbiorców swojej sztuki na całym świecie. W swych niezwykle oryginalnych pracach porusza zagadnienia filozoficzne, moralne, zawierające treści związane z ludzkim losem, regionalne , polityczne, historyczno – patriotyczne, sakralne. Swe dzieła opisuje w języku polskim, szwedzkim, arabskim jednak najczęściej posługuje się znanym z domu rodzinnego językiem południowych Kaszub. Największym osiągnięciem życia jest obraz Apokalipsa o długości 55 metrów. Dzieło to jest przełożeniem na język obrazu Apokalipsy św. Jana.

Wszystkie obiekty zgromadzone na ekspozycji zostały pozyskane w latach 1992-2012 przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie i wchodzą w skład Działu Etnograficznego tego muzeum. Prace artysty w bytowskim muzeum stanowią największą zwarta kolekcje w Polsce, licząca ponad 500 eksponatów. Na wystawie zaprezentowano znaczną część zbiorów w tym obrazy na płótnie, rzeźby w drewnie, instrumenty muzyczne i zabawki oraz 55-metrowy obraz olejny na płótnie zatytułowany „Panorama Apokalipsy”, powstały w latach 1992-1994. Zobaczyć można także trzy księgi prezentujące przemyślenia autora , dotyczące świata , w którym żył.

Wystawę można oglądać do 31 maja 2016r. w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Wystawa została objętą Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: