Nowości w gdańskim narodowym

Gdańskie Muzeum Narodowe zaprasza na dwie nowe wystawy.

Tytuł wystawy: „Beata Czapska. Podróż w głąb natury”. Termin: 16 marca – 15 maja 2016 r.

BEATA CZAPSKA – rzeźbiarka, architektka, designerka i malarka. Mieszka i tworzy w Paryżu. Studiowała architekturę na Politechnice Śląskiej oraz w École Nationale Supérieure des Beaux Arts w Paryżu. Projektowała i realizowała budynki mieszkalne, małą architekturę, wnętrza, meble, tworzyła malowidła ścienne oraz plakaty. Pod koniec lat 80. Czapska skierowała swoje zainteresowania ku rzeźbie; warsztat rzeźbiarski doskonaliła w pracowni René Coutelle’a.

Artystka swoją twórczość prezentuje od 1992 roku. Brała udział w ponad 80 wystawach we Francji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, również w galeriach paryskich, londyńskich, warszawskich i krakowskich. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych we Francji, w Polsce, Belgii, Niemczech, Izraelu, USA, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Egipcie, Chinach i na Węgrzech.

Beata Czapska rzeźbi metodą taille-directe (kucie bezpośrednio w materiale, bez uprzedniego modelowania w glinie) w kamieniu, między innymi w granicie, marmurze, wapieniu, a także w drewnie oraz wykonuje odlewy w brązie. Jej twórczość obejmuje przede wszystkim obszar flory i fauny. Szczególnie pociąga ją świat dzikich zwierząt, uchwycenie tak właściwego ich naturze wyrazu niezależności (Silver Back, Eggs). Dzięki mistrzowsko opanowanej technice oraz trafnemu wyborowi materiału tworzy formy odzwierciedlające niesamowitą wrażliwość na otaczającą naturę, pełne ekspresji, a jednocześnie proste i harmonijne. W specyficznej interpretacji połączonej z wyjątkową umiejętnością syntezy i skupienia daje swoim pracom niespotykaną siłę wyrazu (Wolf's Dream, Green Woman). Rzeźbiąc postać ludzką, artystka stara się odkrywać wnętrze i charakter swojego modela, przeniknąć w jego życie (Nuit, Pose, Portret syna). Za bardzo trafne uważa porównanie jej osoby do szamanki, bo tak jak szamanka przeżywa to, co czuje model, a tworząc, przekazuje to, czego on doświadcza. To zaś, czego – według niej – nie sposób wykuć w kamieniu, artystka pastelami i węglem przelewa na papier. Sztuka Beaty Czapskiej jest uniwersalna, poza wszelką modą, zrozumiała w każdej kulturze.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni trwania wystawy Beata Czapska poprowadzi zajęcia w formie wykładów i warsztatów. Podczas zajęć artystka będzie rzeźbiła, poza tym oprowadzi zwiedzających po wystawie, opowie o stosowanych technikach i używanych materiałach.

Tytuł wystawy: „U podnóża Tatr. Kultura górali podhalańskich”

Termin: 19 marca – 13 czerwca 2016 r.

Wystawa pt. „U podnóża Tatr. Kultura górali podhalańskich” prezentowana od 18 marca 2016 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku powstała ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz zdjęć gdańskiego fotografika - Lecha Pękalskiego z wesela góralskiego w Dzianiszu na Podhalu w latach 70-tych XX w. Założeniem wystawy jest zaprezentowanie najbardziej charakterystycznych elementów kultury ludowej Podhala takich jak: wyposażenie wnętrza chałupy góralskiej (sień i czarna izba), stroje ludowe, instrumenty muzyczne, szałas pasterski i wyroby związane z pasterstwem, łowiectwem, ciesielstwem oraz obróbką skóry.

Na ekspozycji znajdziemy zatem drewniane obiekty z bogato zdobioną snycerką, przykłady codziennego i odświętnego podhalańskiego stroju ludowego z przełomu XIX – XX wieku z biżuterią oraz sprzęty niezbędne w każdym szałasie podczas wypasu owiec. Górale są znani ze swojego zamiłowania do muzyki, dlatego na wystawie nie może zabraknąć różnych instrumentów takich jak: basy, dudy podhalańskie, złóbcoki oraz piszczałki.

Podczas trwania wystawy organizowane będą różne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, na których poznają historię i kulturą materialną, duchową i społeczną górali podhalańskich, dowiedzą się do czego służyły i w jaki sposób były używane prezentowane obiekty. Prowadzone będą warsztaty ze stroju podhalańskiego i biżuterii. Szczegółowe informacje na www.mng.gda.pl oraz na Facebooku.

Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Etnografii

Cystersów 18, 80-830 Gdańsk

tel. +48 58 552 12 71 wew. 101

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: