Średniwieczne pozostałości i malowidła odkryte w gdańskim ratuszu

W trakcie prowadzenia badań architektonicznych i konserwatorskich, po usunięciu wtórnych cementowych tynków ze ścian, w pomieszczeniach dawnej Komory Palowej natrafiono na kilka interesujących detali pochodzących z czasów średniowiecza.

Najbardziej niespodziewanym i jednocześnie najcenniejszym było odsłonięcie reliktów malowidła ściennego. Po analizie widocznych obecnie fragmentów przedstawienia stwierdzono, że jest to scena Ukrzyżowania. Dlaczego scena o tematyce religijnej w budynku świeckim? Wyjaśnienia należy szukać w historii ratusza…. W 1427 r. na mocy bulli papieża Marcina V, Rada Miasta Gdańska uzyskała pozwolenie na utworzenie kaplicy w ratuszu. Tak naprawdę nikt nie wiedział gdzie ta kaplica mogła się znajdować.

W pomieszczeniach dawnej restauracji Palowa prace trwają od kilkunastu miesięcy. Docelowo chcemy, by powstała tu przestrzeń na wystawy czasowe - mówi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, dr Waldemar Ossowski. Jednocześnie staramy się  podczas prac uszanować historię tego miejsca, wszystkie czynności odbywają się z udziałem i konsultacjami specjalistów z dziedziny konserwacji zabytków oraz historii. To ciekawe odkrycie pozwala przypomnieć zapomniane fakty związane z najstarszą i zapomnianą funkcją ratusza.

Jedyne inne miejsce , w którym namalowano przedstawienie o tematyce religijnej – także Ukrzyżowanie, to wnętrze Małego Krzysztofa. Jest to jednak pomieszczenie bardzo małe i raczej mogło służyć do przechowywania paramentów liturgicznych. Badacze do tej pory przypuszczali, że msze dla radnych oraz ich rodzin odprawiane były w Wielkiej Sali Rady. Czyżby jednak ostatnie odkrycie prowadziło do wniosku, że to właśnie w przyziemiu zorganizowana była kaplica? Można tak przypuszczać, choć na razie nie ma innego potwierdzenia takiej koncepcji… Malowidło oczywiście musi być poddane konserwacji. W pierwszej fazie zabezpieczeniu i oczyszczeniu. Prawdopodobnie wówczas będzie bardziej czytelne. 

Innym ważnym odkryciem okazał się również strop pomieszczenia. Po usunięciu pierwszych warstw odsłoniły nam się belki drewniane o dużych przekrojach. - mówi dr Katarzyna Darecka. Robiliśmy badania dendrochronologiczne – wykazały one, że drewno pochodzi ze ścinki zimowej roku 1378/79. Oznacza to, że jest to najstarszy zachowany strop drewniany w Gdańsku. Dotychczas badacze określali ten rok jako najbardziej prawdopodobny dla budowy ratusza. Teraz możemy być pewni, co do tej daty. Oczywiście docelowo planujemy w całości go prezentować.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: