„Atelier Nowosielskich” i promocja albumu Skarby sztuki MNG

Wystawa jest „Atelier Nowosielskich” prezentacją bogatej i różnorodnej twórczości dwojga artystów, którzy stworzyli własną wizję świata i sztuki. Wśród wielu dyscyplin artystycznych, którymi zajmowali się Hanna i Leszek Nowosielscy, ceramika była tą najważniejszą.

Zaczęli od dekorowania naszkliwnego gotowych wyrobów porcelanowych (pater, wazonów i serwisów) z wytwórni przemysłowych w Ćmielowie, Wałbrzychu czy Chodzieży. Następne realizacje były związane z architekturą – rozbudowane kompozycje reliefowe złożone z wielu ceramicznych paneli o charakterze narracyjnym oraz abstrakcyjnym, zarówno monumentalne (Bitwa pod Wiedniem, Zwycięstwo pod Wiedniem, Biesiada, Bachanalia czy Hiroszima), jak i kameralne (abstrakcyjne Kompozycje, cykl Cyrk). Uzupełnieniem eksperymentów formalnych z fakturą są obrazy Leszka z nurtu abstrakcji niegeometrycznej.

Hanna Modrzewska-Nowosielska specjalizowała się w ceramicznej rzeźbie kameralnej – na wystawie ujrzymy figurki z cyklów: Balet/ Taniec, Kostiumologia, Fauny i Nimfy, Holokaust, a także oryginalne formy-wazony inspirowane kształtami natury.

To pierwsza tak bogata prezentacja twórczości Hanny i Leszka Nowosielskich na Pomorzu. Na ekspozycji zobaczymy około 90 prac z kolekcji rodziny artystów oraz jedną ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. To Kompozycja ceramiczna zakupiona po Międzynarodowej Wystawie Ceramiki w 1973 roku (ekspozycja w Pałacu Opatów w Oliwie; Leszek był uczestnikiem trzech Triennale – w 1970, 1973, 1976 roku).

Innym akcentem „gdańskim” jest obraz namalowany przez Leszka Nowosielskiego w odniesieniu do wydarzeń Grudnia’ 70, również pierwszy raz pokazywany w Gdańsku.

Niewątpliwie oryginalnym dziełem, jakie stworzyli, był Dom-Galeria z pracownią, otoczony ogrodem, w którym również eksponowali swoją twórczość. Chcemy odtworzyć klimat ich świata i pokazać między innymi warsztat artystów: zachowane formy do wypalania ceramicznych paneli, drobne elementy gliniane (charakterystyczne dla Nowosielskich motywy dekoracyjne), narzędzia i materiały, jak również dyplomy, nagrody i plakaty ich licznych wystaw.

Wystawę w trakcie jej trwania wzbogacą: program edukacyjny (warsztaty plastyczne i lekcje muzealne) oraz wydarzenia towarzyszące, jak wykłady i prelekcje. Przygotowany został także katalog wystawy Atelier Nowosielskich. Ceramiczny świat Hanny i Leszka Nowosielskich (teksty: Wojciech Bonisławski, Elżbieta Modrzewska-Manno, prof. Juliusz Chrościcki, prof. Andrzej Rottermund, Joanna Szymula-Grygiel).

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama

Długi Targ 24, Gdańsk 80-828, tel. 58 307 59 12 wew. 102

wtorek – niedziela: 10.00–17.00

Czynne w terminie: 11.03.2016 - 15.05.2016

Wernisaż: 10 marca 2016, godz. 18.00

Innym ciekawym wydarzeniem jest promocja albumu Skarby sztuki MNG 8 marca 2016 roku o godzinie 12.00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku, przy ul. Toruńskiej 1 w Gdańsku odbędzie się spotkanie promujące książkę "Muzeum Narodowe w Gdańsku" wydanej przez Wydawnictwo ARKADY.

„Muzeum Narodowe w Gdańsku” to kolejny tytuł z przygotowanej przez Wydawnictwo ARKADY siedmiotomowej serii „Skarby sztuki w polskich muzeach narodowych”. Każdy tom zawiera eseje omawiające poszczególne kolekcje oraz prezentacje ponad 400 najcenniejszych (obiektów malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego) opatrzonych krótkimi komentarzami.

Ten niezwykle piękny tom jest efektem pracy 30 kustoszy muzealnych zbiorów. Dokonanie reprezentatywnego wyboru z tak rozległej kolekcji nie było łatwe. Jak każdy wybór, także i tu dokonany ma charakter subiektywny. Autorzy żywią jednak nadzieję, że przedstawione w albumie muzealne skarby zachęcą do odwiedzenia galerii. Kolekcja muzealna została zaprezentowana zgodnie ze strukturą instytucji, w podziale na poszczególne oddziały i pracownie, tak aby wizyta w Muzeum mogła być kontynuacją i rozwinięciem wątków podjętych w niniejszej publikacji i zachętą do dalszego poznawania zbiorów.

Książkę przedstawi Piotr Dobrołęcki.

Gośćmi zorganizowanego w Muzeum spotkania będą przedstawiciele Wydawcy.

W czasie spotkania książkę będzie można kupić w promocyjnej cenie

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: