Konkurs związany z wystawą "Jachting" Narodowego Muzeum Morskiego

Portal Strefahistorii.pl przygotował dla Państwa konkurs związany z najnowszą wystawą Narodowego Muzeum Morskiego pt. "Jachting". Nagrodami są upominki przygotowane przez NMM.

Aby wygrać upominek należy do czwartku 25 lutego do godziny 20 odpowiedzieć na pytanie: Wymień jeden z dwóch najstarszych polskich klubów żeglarskich, działających w Gdańsku do dziś. 

Odpowiedź należy przesłać mailem pod adres:  kontakt@strefahistorii.pl oraz podać swoje imię i nazwisko. Nagrodzone zostaną pierwsze 3 prawidłowe odpowiedzi.

Wystawa "Jachting" jest prezentacją albumu ze zbioru Muzeum Historii Fotografii w Krakowie o nietypowej jak na rejon Małopolski tematyce marynistycznej. Na wystawie w NMM zaprezentowany jest wybór zdjęć w trzech blokach tematycznych, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. W pierwszym przedstawiony jest arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, admirał floty austro-węgierskiej i wielki miłośnik żeglarstwa. Na fotografiach ukazane są jego pierwsze jachty. Drugi blok poświęcony jest jednej z form jachtingu – regatom. Zaprezentowane są w nim fotografie przedstawiające najwybitniejsze europejskie i amerykańskie jachty regatowe: Britannia, Valkyrie II czy Navahoe. Trzeci blok dedykowany jest jachtom parowym i parowcom z pomocniczym ożaglowaniem, które pod koniec XIX wieku stawały się coraz bardziej popularne. W Krakowie ekspozycja wzbudziła zainteresowanie również ze względu na pojawienie się w niej motywów związanych z polskimi Habsburgami, między innymi z Karolem Stefanem.

Zobacz również:

Jachty prosto z Krakowa - nowa wystawa w morskim

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: