W dawnej Dyrekcji Kolei bez plastikowych okien

Trwają prace konserwatorskie na elewacjach budynku dawnej Dyrekcji Kolei w Gdańsku. Inwestor zdecydował się na rekonstrukcję stolarki okiennej z wykorzystaniem oryginalnych elementów. O plastikowych oknach w zabytkowym budynku na szczęście możemy zapomnieć.

Monumentalny budynek przy ul. Dyrekcyjnej 4/2 w Gdańsku wybudowano na krótko przed I wojną światową. To przykład architektury zmodernizowanego historyzmu, jak również jedyny na Pomorzu budynek administracyjny w stylu tzw baroku wilhelmińskiego.

Należącym obecnie do PKP budynek „cieszy się” odnowioną elewacją. Wciąż trwają prace związane z renowacją i częściową rekonstrukcją dwóch rzeźb ze szczytu ryzalitu frontowego. Rzeźby opracowywane są obecnie w pracowni rzeźbiarskiej.

– To co jednak cieszy nas najbardziej to rzetelna i szczegółowa rekonstrukcja stolarki okiennej – mówi Dariusz Chmielewski, PWKZ. – To świetny przykład tego jak powinny wyglądać prace tego typu. W tym reprezentacyjnym gmachu nie znajdą się plastikowe okna.

Zbliżenie na oryginalne elementy żeliwne/mosiężne po konserwacji. Detale zostały przełożone z historycznego, zniszczonego okna i zamontowane w oknie odtworzonym.

 

Marcin Tymiński/WUOZ Gdańsk

Fot. Ewa Jachnicka - nadzór konserwatorski 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: