W zabytkowym forcie dowiesz się o... powodziach

Wywołanie powodzi, stawianie tamy, budowa zbiornika retencyjnego - czy to brzmi, jak zabawa? Niekoniecznie, choć właśnie takie atrakcje w Centrum Hewelianum są nią bez wątpienia! Dzięki nowoczesnej i interaktywnej makiecie wykorzystującej technikę video-mappingu można do woli konfigurować elementy, które wpływają na gospodarkę wodną. Tylko prawidłowo rozegrana gra i dobre decyzje uratują miasto przed powodzią.
 
Wchodząc do pracowni energii z daleka dostrzec można nowoczesną, ponad trzymetrową instalację prezentującą fragment terenu, który swoim kształtem przypomina miasto Gdańsk. Z bliska zobaczymy jak na całym obszarze oraz wokół niego, nieustająco pulsuje jeden żywioł - woda.
 
Makieta doskonale spełnia rolę edukacyjną, zwracając uwagę na problematykę i znaczenie gospodarki wodnej na terenach dużych aglomeracji - wyjaśnia Przemysław Guzow, Dyrektor Centrum Hewelianum. To kolejna instalacja, która obejmuje zagadnienia dotyczące naszego środowiska i jest efektem współpracy z administracją oraz biznesem. Na wystawie znajdują się już stanowiska zrealizowane wspólnie z Grupą Energa, Zakładem Utylizacyjnym w Gdańsku. Tym razem partnerami byli: Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Gdańskie Melioracje, którym za wsparcie i merytoryczny wkład dziękujemy w imieniu naszych gości.
 
Instalacja zdecydowanie „wciąga”, oczywiście nie dosłownie. Już teraz widzimy, że nasi goście potrafią wcielać się w rolę hydrologów nawet przez godzinę. Żeby odkryć fenomen tej gry, trzeba spróbować samemu - dodaje dr inż. Agata Żwir-Ferenc, koordynator prac nad nowym stanowiskiem z ramienia Centrum Hewelianum.
 
Zabawę można zacząć od tak zwanej rozgrywki „wolnej”, w której wszystkie ruchy są dozwolone - na tym poziomie nie ma określonych celów. Swobodnie można więc rozmieszczać takie elementy jak zbiorniki retencyjne, zapory czy nowe budynki, bacznie przy tym obserwując, co dzieje się z przepływającą przez miasto wodą.
 
Kolejne poziomy to już konkretne zadania do wykonania. W jednym z nich trzeba przygotować się na nadejście wielkiej wody: rozpoczynają się intensywne opady deszczu, które w konsekwencji mogą zalać tereny miejskie. Tylko właściwa lokalizacja zbiornika retencyjnego może uratować miasto przed katastrofą! Kolejny etap to zabezpieczenie terenów miejskich poprzez budowanie zapór i umieszczenie zbiorników w taki sposób, aby spływająca woda nie przekroczyła koryta rzeki.
 
Na koniec gracze wchodzą w rolę inwestorów planując budowę nowego osiedla. Założenia są konkretne: teren ma znajdować się na lewym brzegu rzeki, w pobliżu lasu i na wzniesieniu. Określając najkorzystniejszą lokalizację można przekonać się, jak nasz wybór wpływa na istniejące już zabudowania.
 
Makietę można już odkrywać w Centrum Hewelianum na interaktywnej wystawie „Z energią!” (w budynku Kaponiery Południowej).
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: