Fontanna Heweliusza zatańczy jak jej zagrają ... Carilliony

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe ogłosiły konkurs na kompozycję muzyczną dla carillonu kościoła Św. Katarzyny. Utwór ma ilustrować pracę gdańskiej Fontanny Heweliusza i stać się stałą atrakcją artystyczną dla mieszkańców Gdańska i turystów.

Organizatorzy konkursu pt. „Fontannie bije ten dzwon” postanowili skorzystać z potencjału specjalistów w dziedzinie sztuk muzycznych do zaistnienia w Gdańsku niepowtarzalnego połączenia dźwięków carillonu z efektami wizualnymi fontanny. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej kompozycji naśladującej ruchy wody i odpowiadającej nastrojom kolorystycznym dwunastominutowego programu specjalnego Fontanny Heweliusza. Wodotrysk został wybudowany w 2014 roku przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną dla upamiętnienia ważnych inwestycji związanych z gospodarką wodną i ściekową w mieście (Gdański projekt wodno-ściekowy).

Konkurs wyłoni kompozycję, którą od najbliższego sezonu letniego, będzie można usłyszeć w wykonaniu carillonu zestrojonego z choreografią fontanny. Jeżeli pomysł spodoba się mieszkańcom i turystom, w lipcu i sierpniu będzie można zobaczyć i usłyszeć je codziennie. 

W zmaganiach konkursowych mogą wziąć udział kompozytorzy z całej polski. Zadaniem konkursowym jest napisanie dwóch wersji utworu na carillon ze ścieżką dźwiękową (wersja do gry ręcznej i wersja do gry automatycznej). Każdy z uczestników ma możliwość zgłoszenia dowolnej liczby utworów. Prace należy składać w siedzibie lub przesyłać na adres Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o. do 21 marca 2016 roku.

Jury konkursowe, złożone głównie z wybitnych wykładowców Akademii Muzycznej w Gdańsku, wyłoni utwór o najciekawszej idei muzycznej, profesjonalnie przygotowany, świadczący o dobrej znajomości instrumentarium, w którym głos carillonu koresponduje ze ścieżką dźwiękową i efektami programu specjalnego Fontanny Heweliusza. 

Ważnym elementem konkursu będą również jednodniowe warsztaty carillonowe. Odbędą się 20 stycznia 2016 r. w Kościele św. Katarzyny (Muzeum Zegarów Wieżowych) oraz w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Poprowadzi je gdańska carillonistka – Pani Monika Kaźmierczak.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: