Ulani Zaniemeńscy - chłopcy od "Łupaszki"

Można ich zobaczyć na większości uroczystości w Gdańsku i szczególnie w Pruszczu Gdańskim. Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich jest stowarzyszeniem nawiązującym do tradycji jazdy II Rzeczypospolitej, skupiającym miłośników koni, historii i przygody

-  Nazwę przyjęliśmy w związku z działalnością na terenie Pomorza maj. Zygmunta Szendzielarza, jednego z dowódców Wileńskiej Armii Krajowej, a wcześniej oficera służącego w tymże pułku – mówi Patryk Zając, jeden z rekonstruktorów, współtworzących szwadron. - Stowarzyszenie wspiera i jest wspierane przez Polski Związek Szlachty Tatarskiej  w Gdańsku. Ułani współpracują z innymi grupami historycznymi o podobnym profilu, działającymi na terenie całej Polski. Biorą udział w uroczystościach państwowych, festynach i "żywych lekcjach historii".

- Nasza obecność w Pruszczu Gdańskim związana jest przede wszystkim z przynależnością społeczną i emocjonalną z tym miastem, ale również z uwagi na wystawianie pocztu sztandarowego w imieniu i na prośbę Związku Emerytów i Rencistów Wojskowych oraz Związku Sybiraków – mówi Patryk Zając. Oddział na większości imprez wystawia punkt werbunkowy, zapraszając do wstępowania w swoje szeregi.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: