IPN zyskał niezwykłe pamiątki - nieśmiertelnik Kriegsmarine, jednorazowe paszporty i inne

Gdański odział IPN wzbogacił się o kolejne wyjątkowe świadectwa historii. Zostały one opracowane przez Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów.

Wśród nich są dokumenty podróży (jednorazowe paszporty wydawane dla osób emigrujących z Polski w latach 1957–1958), przejęte od Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku (dostępne pod sygnaturą IPN Gd 889).
Znajdziemy także okumenty związane z okresem II wojny światowej (m.in.: nieśmiertelnik Kriegsmarine, karta jeńca wojennego upoważniająca do otrzymania posiłku, karta pocztowa informująca o dostaniu się do niewoli brytyjskiej, przepustka dla żołnierza II Korpusu Polskiego, zaświadczenie Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, dokument zameldowania w gminie Morzeszczyn, pismo brytyjskiej Komendy Uzupełnień Wojska informujące o śmierci w walce Feliksa Seroki w 1944 r., pismo Towarzystwa Pomocy dla Wdów i Sierot po Żołnierzach Polskich w Londynie, informujące o spadku po Feliksie Seroce, zaświadczenie brytyjskiego Ośrodka Akt Wojskowych Ministerstwa Obrony o służbie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, książeczki żołdu żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, bony wojskowe, fotografie z Włoch), przekazane przez darczyńcę Pana Stefana Serokę (dostępne pod sygnaturą IPN Gd 892)

 

W okresie od grudnia 2015 r. dokumenty były opracowywane celem udostępnienia, a także są na bieżąco wpisywane do systemu Cyfrowe Archiwum.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: