Gdański Żuraw zawojował świat gier

Gdańskie wydawnictwo Rebel do wydawanej w maju gry planszowej "Quadropolis" dołączy specjalny żeton z grafiką Żurawia Gdańskiego. To lokalny akcent ogólnoświatowej kampanii promocyjnej producenta gry. Strefa Historii opisała już pojawienie się gdańskiego zabytku w grze Wiedźmin III. Dziś prześledzimy, czy są to jedyne produkcje w których możemy go odnaleźć.

Quadropolis

W grze planszowej Quadropolis wcielamy się w burmistrza nowoczesnego miasta: ustalamy jego strategię rozwoju w oparciu o potrzeby mieszkańców i próbujemy pokonać konkurencję, zlecając architektom konstrukcję różnych budynków. Budynki zapewniają punkty zwycięstwa. Jednym z elementów kampanii reklamowej "Quadropolis" są promocyjne żetony z charakterystycznymi dla danego kraju budynkami. W Niemczech gracze otrzymają "kafelek" z grafiką Bramy Brandenburskiej, w Wielkiej Brytanii - Big Bena, we Włoszech - Krzywej Wieży, a w Hiszpanii - świątyni Sagrada Familia. Najlepiej reprezentującym Gdańsk zabytkiem uznano Wielkiego Żurawia.

Żeton z Żurawiem w grze "Quadropolis"

Wiedźmin III: Dziki Gon

Pojawienie się Żurawia w polskiej produkcji "Wiedźmin III Dziki Gon" był niemałą niespodzianką, gdyż akcja komputerowej gry dzieje się w zupełnie odmiennych realiach. Dziki Gon to opracowana przez zespół CD Projekt RED gra cRPG. W trzeciej część przygód wiedźmina Geralta z Rivii główna oś fabularna obraca się wokół kilku oddzielnych wątków. Wśród nich znalazło się poszukiwanie utraconej miłości Geralta oraz inwazja Nilfgaardu na królestwa północy. Pojawiają się również smaczki dla miłośników historii - imiona bogów słowiańskich, postaci historycznych, czy nawiązania do istniejących lokacji. Budżet gry oraz kosztów promocji wyniósł 100 mln. złotych, stając się tym samym najdroższą produkcją polskiej kultury współczesnej. 

Wielki Żuraw w grze "Wiedźmin III: Dziki Gon"

Anno 1404

Mniej znanym wizerunkiem Żurawia jest ten z gry komputerowej Anno 1404. Anno jest czwartą odsłoną popularnej serii strategii ekonomicznych. Akcja przenosi gracza do schyłku Średniowiecza. Jego zadaniem jest przejęcie kontroli nad grupą kolonistów w nowym świecie, którym w miarę rozbudowy osady trzeba zapewnić wszystkie środki potrzebne do przeżycia. Mała wieś stopniowo rozrasta się do wielkiego miasta przypominającego duże metropolie europejskie epoki nowożytnej. By utrzymać swoją wyspę gracz musi zdecydować się na założenie osady na jednej z kilku dostępnych wysp. Kluczem do sukcesu jest dbanie o stały rozwój kolonii. Tutaj Wielkiego Żurawia mogli zobaczyć tylko nieliczni wybrańcy, którzy otrzymali go w nagrodzie za poświęcone długie godziny gry.

Budynek specjalny "Wielki Żuraw" w grze "Anno1404"

Minecraft

Minecraft to ulubiona gra komputerowa najmłodszej części graczy. Można tu wcielić się w postać, która wpierw pozyskuje duże przypominające cegły bloki, a potem tworzy z nich różnego rodzaju konstrukcje. Cała gra to w gruncie rzeczy jedna wielka piaskownica, nieograniczająca w żaden sposób swobody gracza. Mimo, że gra kierowana jest do najmłodszych, upust dla swej wyobraźni znajduje tu przede wszystkim dorosła część graczy. Na forach Minecraft możemy znaleźć dzieła stworzone przez użytkowników. Im bardziej skomplikowana geometria budowli, tym większy aplauz w społeczności. Jedną z takich propozycji jest nasz Żuraw. 

Propozycja budowy Żurawia w grze "Minecraft"

Czy są to jedyne wizerunki tego zabytku w świecie gier? Jeżeli znacie więcej napiszcie do nas lub podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: