Kazimierz Deyna: chłopak ze Starogardu

Niewątpliwe postacią, która głównie jest kojarzona ze Starogardem Gdańskim jest Kazimierz Deyna. Przez znawców sportu uważany jest za jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii.Deyna występował w piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 1968–1978. Został także królem strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. Jest także jednym z piłkarzy, który rozegrałnajwięcej meczy w barwach warszawskiej Legii. W 2012 r. został stworzony „Szlak Deyny”, który obejmuje miejsca bardzo ważne dla piłkarza w jego rodzinnym mieście. Pierwszym punktem naszlaku jest oczywiście dom, w którym się urodził.

Lubichowska 86

W okresie międzywojennym dom przy ulicy przy ulicy Lubichowskiej 86, pełnił funkcję m.in. miejskiego przytułku, o czym świadczy widoczny jeszcze napis na ścianie od strony ulicy. Obok znajdował się ogródek jordanowski, czyli teren zieleni specjalnie stworzony dla dzieci i młodzieży. Na początku XX w. przy ulicy Lubichowskiego znajdowały się głównie pola i ogrody, domostwa byli nieliczne. Ulica prowadziła do majątku Freda, który został w latach siedemdziesiątych XX w. wchłonięty przez rozwijające się miasto.

Narodziny legendy

Rodzina Deynów przeniosła się do Starogardu z Osieka po zakończeniu II Wojny Światowej. Po wojnie bardzo brakowało mieszkań. W domu przy Lubichowskiej 86 i okolicznym budynku gospodarczym mieszkało kilka rodzin. Rodzina Deynów otrzymała tutaj zaledwie jeden pokój i kuchnię. Kazimierz urodził się 23 października 1947 r., w rodzinie Jadwigi z domu Sprengel i Franciszka Deynów, jako szóste z dziesięciorga rodzeństwa. Ojciec pracował w Spółdzielni Mleczarskiej, natomiast matka zajmowała się domem i wychowaniem licznego potomstwa.

Dzieciństwo

Kazimierz swoje zainteresowanie sportem zawdzięczał braciom i siostrze Teresie. Henryk, starszy brat, grał w piłkę nożną w miejscowym Włókniarzu, a młodszy, Franciszek, był zawodnikiem Starogardzkiego Klubu Sportowego, najstarszego klubu piłkarskiego w Starogardzie.

Z domu przy Lubichowskiej 86, młody Kazimierz biegał do podstawówki przy obecnej alei Jana Pawła II (dawna ulica Pstrowskiego) i stąd jeździł na swoje pierwsze treningi do Włókniarza. Deyna wśród rówieśników należał do najlepszych i najwszechstronniejszych uczniów na lekcjach wychowania fizycznego. Nie tylko świetnie szła mu gra w piłkę nożną. Dobrze szło mu również w skoku wzwyż, w piłce ręcznej oraz tenisie stołowym.

W 1962 r. rodzina Deynów przeniosła się do nowego mieszkania, które mieściło się przy ulicy Grunwaldzkiej 7.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: