O Gedanii w rocznicę egzekucji Polaków 1940 roku

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza w najbliższy piątek do Muzeum Poczty Polskiej na wykład pt. „Sport jako szkoła patriotyzmu – o Gedanii w rocznicę egzekucji Polaków 11 stycznia 1940 r.”.

Prelekcja promuje książkę dr. Janusza Trupindy zatytułowaną „KS Gedania – klub gdańskich Polaków (1922-1953)", która wydana została przez wydawnictwo Oskar.

Autor opisuje działalność klubu w okresie 1922-1939 oraz przedstawia wojenne losy niektórych ze sportowców. Epilogiem opowieści jest reaktywowanie Gedanii w maju 1945 r. w zupełnie nowej rzeczywistości społeczno-politycznej. Gdańsk był polski, ale było to już inne miasto, gdzie przedwojennych gdańskich Polaków traktowano nieufnie i z rezerwą. Mimo tych trudności Gedania wygrała pierwsze mistrzostwa okręgu gdańskiego w piłce nożnej i pełna wiary we własne możliwości zaczęła tworzyć nowe sekcje. Na horyzoncie jednak widać już było nadchodzące mroczne czasy stalinizmu.

22 stycznia, godz. 17:30

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2, Gdańsk

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: