Nad Jeziorem Goszyn w PRL-u. Klubokawiarnia w samolocie i plan "07 zgłoś się"

Jan Sabała – Pruszczanin i regionalista, ponownie poszukuje śladów przeszłości tym razem zajął się Jeziorem Goszyńskim i tym, co działo się tam w okresie PRL-u.  No właśnie… To oddajmy mu głos….

Według oficjalnych informacji Jezioro Goszyńskie (Straszyńskie), to zbiornik retencyjny na Raduni, zbudowany w 1910 roku, wykorzystywany do: 

1. celów energetycznych – elektrownia wodna „Straszyn”;
2. celów rekreacyjnych dla okolicznej ludności i gdańszczan – do końca lat 70-tych;
3. od 1983 roku zbiornik zamknięty dla turystyki i rekreacji, ponieważ stał się ujęciem wody dla południowo-zachodnich dzielnic Gdańska.
Powierzchnia 75 ha, max. głębokość 5 m, długość 3 km, szerokość od 0,3 do 0,5 km.
W PRL-u wielką atrakcją były wczasy pracownicze. Malownicze jezioro Goszyn z czystą wodą, w której nie brakowało ryb i raków – było idealnym miejscem na ten cel. Ulokowały się tutaj trzy ośrodki wczasowe:
a.) od strony północnej ośrodek MSW Straszyn-Las (milicyjny):
b.) dwa od strony południowej – ośrodek wczasowy Stoczni Północnej i ośrodek ówczesnego Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Gdańsk- Gdynia (WPKGG). Nieczynna obecnie linia kolejowa nr 229 Pruszcz Gd. - Kartuzy z przystankiem w Goszynie zapewniała dojazd na miejsce wypoczynku. A letników było dużo. Ośrodek Stoczni Północnej – największy, liczył ok. 100 domków.

Natomiast na gości WPK czekało 15 doczep tramwajowych z roku 1896 (serie 30 i 50) i jeden wagon z 1903 roku (seria 120), wszystkie wyprodukowane przez Herbranda. Bufet był w słynnej naczepie pasażerskiej (autobusowej) „Bajadera”, która jeździła w latach 50. Stała najbliżej jeziora, w sąsiedztwie pomostu. Nieco wyżej, po obu stronach ustawione były jeden za drugim domki – tramwaje. Oprócz tych „domków” było kilka tradycyjnych kempingów typu psia budka, a na środku stał stary trolejbus. Szkoda, że te zabytkowe pojazdy potem podobno służyły jako altanki na działkach.


W ośrodku MSW największą atrakcją była klubokawiarnia w samolocie Li-2 oraz sala taneczna, do której przybywali wczasowicze z pobliskich ośrodków. Tylko u milicjantów można było nabyć mocniejsze trunki. Tak więc kajaki i łódki od sąsiadów z naprzeciwka dosyć często tam „dobijały”. Samolot do południowej strony jeziora przywieziono lądem, a potem na pontonach popłynął na wyspę. Przyznaję, że szkoda mi przede wszystkim funkcji rekreacyjnej jeziora, która przepadła na rzecz ujęcia wody dla Gdańska. Liczę, że to się jednak zmieni. Tylko kiedy!?


W ośrodku MSW kręcony był także jeden z odcinków popularnego serialu „SOS, często mylonego z 07 zgłoś się”. 


Link do fragmentu 3 odcinka serialu "SOS", mylonego z "07 zgłoś się", którego akcja rozgrywa się w goszyńskim samolocie.
https://youtu.be/zmNod_Bnr6M?t=35m53s

(Scenografia do serialu, w tym wybór Goszyna, to sprawa samego słynnego zdobywcy Oscara, Allana Starskiego! - przyp red.)

PS. Informacje o ośrodku wczasowym MSW zaczerpnąłem z monografii „GDAŃSK W TRAMWAJACH I AUTOBUSACH”. To świetne opracowanie. Polecam !!!
Poszukuję zdjęć i innych materiałów dotyczących w/w ośrodków oraz przystanku kolejowego Goszyn. Informacje proszę przesyłać na mój Fanpage na Facebook-u.

Jan Sabała

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: