Muzeum Diecezjalne w Pelplinie - kryje się tu prawdziwa perełka

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie nie nalezy do najpopularniejszych na Pomorzu. Niesłusznie. Tutaj bowiem znajduje się jedyna w Polsce biblia Gutenberga oraz bezcenne obiekty sztuki sakralnej.

Początki zbiorów zgromadzonych w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie wiążą się nierozłącznie z pałacem biskupim, a szczególnie z osobą śp. ks. biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego, który objął rządy diecezji 4 X 1926 r., a którego imię nosi dzisiaj muzeum. Pierwszy po 120 latach biskup – Polak na stolicy chełmińskiej przeszedł do historii diecezji jako jej reorganizator we wszystkich dziedzinach życia kościelnego, społecznego i kulturalnego. Cechowało go m.in. twórcze umiłowanie sztuki, której był i wybitnym znawcą i troskliwym opiekunem i hojnym mecenasem. Już z końcem 1926 roku zarządził opracowanie inwentarza cenniejszych zabytków sztuki.

Sztuka liturgiczna i szaty

W muzeum znajdują się liczne obiekty z okresu średnuowiecza oraz nowożytnego. W skarbcu prezentowane są wyroby złotnicze (głównie paramenty mszalne – kielichy, monstrancje itp.) z wszystkich epok. ciekawostką jest zebranie w muzeum tkanin. Dotychczasowo wystawiane były nieliczne tkaniny kościelne, przeważnie ornaty i dalmatyki będące raczej tłem dla innych obiektów. Poczynając od wystawy BARWY LITURGII, otwartej z okazji 4 jarmarku cysterskiego w 2004 r., ambicją MDwP jest utworzenie stałej, dużej kolekcji. Prace są synchronizowane z Muzeum Narodowym w Gdańsku  z którym planowane są dalsze wystawy i katalog obejmujący całe zbiory obu instytucji.

Biblia Gutenberga

Najciekawszym obiektem w muzeum jest jednak Biblia Czterdziestodwuwierszowa lub Biblia Mazarina – pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane za pomocą druku (przy użyciu czcionki ruchomej). Jest kompletnym wydaniem Pisma Świętego. Została przygotowana do druku i wydrukowana w latach 1452-1455 w Moguncji przez Jana Gutenberga, który był również jej wydawcą. Biblia wydrukowana została prawdopodobnie w ok. 200 egzemplarzach – 165 na papierze i 35 na pergaminie. Znaki wodne świadczą, że papier grubości od 0,21 do 0,29 mm pochodził z piemonckich papierni. Trzecia popularna nazwa biblii związana jest z nazwiskiem kardynała Mazarina, z którego biblioteki pochodzi pierwszy opisany przez bibliografów egzemplarz. Do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy tej najcenniejszej książki świata, z czego tylko 20 kompletnych. Najwięcej w USA – 14.

Muzeum pelplińskie posiada dwutomową – jedyna w Polsce – wersję na papierze, mającąoryginalną XV-wieczną oprawę, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki. Całość obejmuje łącznie w dwóch tomach 641 kart zadrukowanych obustronnie w dwóch kolumnach o wymiarach 285 mm x 85 mm, zawierających 40-42 wierszy. Przed II wojną światową biblia przez Warszawę trafiła do Paryża. Stamtąd w 1940 r. wywieziono ją do Londynu, a potem Kanady. Do Pelplina powróciła w 1959 r.

Muzeum można zwiedzać do wtorku do soboty w godzinach od 9:00 do 17:00 a także w niedziele od 11:00 do 17:00.

Tagi: