Wielka synagoga w Gdańsku - wykład

W Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się trzeci z cyklu wykładów "Architektura Gdańska". Wykład zatytuowany: "Wielka synagoga w Gdańsku z perspektywy globalnej historii sztuki" będzie prowadził dr Jacek Bielak.

Cykl wykładów „Architektura Gdańska” przybliża budynki i zagadnienia architektoniczne, które znajdą się w przygotowywanym przez Instytut Kultury Miejskiej „Atlasie Architektury Gdańska” pod redakcją prof. Małgorzaty Omilanowskiej, dr hab. Jakuba Szczepańskiego, dr hab. Tomasza Torbusa i dr Jacka Friedricha.

Wykłady odbywać się będą raz w miesiącu, w soboty, w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańskiej 5 w godz. 12.00 – 14.00. Kuratorem cyklu jest Hubert Bilewicz. Wstęp wolny.

Odkrywanie historycznej i artystycznej tożsamości miejsc, w których żyjemy, w których przebywamy bądź które mijamy, buduje naszą własną tożsamość. Każde miasto tworzą interakcje mieszkańców oraz budynków, ludzi i architektury, którą współtworzą czy też użytkują.

Harmonogram spotkań:

12 grudnia - Budynek Gimnazjum Akademickiego autorstwa C.F. Schinkla a przemiany kostiumu stylistycznego Gdańska w XIX stuleciu / dr Jacek Bielak (UG)

9 stycznia - Architektura nazistowskiego Gdańska / mgr Jagoda Załęska - Kaczko (UG)

6 lutego - Wielka Synagoga w Gdańsku z perspektywy globalnej historii sztuki / dr Jacek Bielak

5 marca - Dawne schronisko młodzieżowe na Biskupiej Górce - architektura w służbie tworzenia mitu odwiecznej niemieckości Gdańska / mgr Anna Perz (UG)

9 kwietnia - Gdańska architektura willowa XIX - XX w. / prof. Jakub Szczepański (Politechnika Gdańska)

7 maja - Gotycki kościół św. Piotra i Pawła z gdańskiego Przedmieścia w ikonografii na przestrzeni wieków / dr Arkadiusz Staniszewski (ASP w Gdańsku)

 

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego

Kurator cyklu: Hubert Bilewicz, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UG

 

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Bielańska 5 (na tyłach Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej),

sala im. prof. Konstantego Kalinowskiego, I piętro

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

Tagi: