Ród Wejherów na ziemi lęborskiej i wejherowskiej do XVI wieku

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na wykład otwarty prof. dr hab. Zygmunta Szultki pt. „Wejherowie na ziemi lęborskiej i wejherowskiej do XVI wieku”.

Nazwisko w pisowni "Weyher" zatrzymali żyjący potomkowie w linii prostej i po mieczu Mikołaja Weihera, książęcego starosty Słupska. Z czasem ta pierwotna forma ewoluowała, dając najrozmaitsze pochodne: Wejher, Wejer, Weyher, Waier, czasem nawet mylnie Weicher, Weichert itp.

Prasiedziba rodu znajdowała się w Würzburgu, we Frankonii (Niemcy). W 1190 r. jeden z Weiherów został pasowany na rycerza przez cesarza Fryderyka I Barbarossę. Jeden z jego potomków zawędrował na Pomorze. Był to Dietrich Weiher (Teodoryk Weiher), który w 1373 roku otrzymał od wielkiego mistrza Winricha von Kniprode lenno w postaci Łeby w ziemi lęborsko-bytowskiej, będącej w owym czasie w rękach krzyżackich. W okresie wojny trzynastoletniej Hans Weiher był podobno sprzymierzeńcem Krzyżaków. W drugiej połowie XV wieku, gdy ziemia lęborsko-bytowska przeszła w ręce książąt pomorskich, Weiherowie zajmowali już wiele ważnych stanowisk.

Wykład prof. dr hab. Zygmunta Szultki „Wejherowie na ziemi lęborskiej i wejherowskiej do XVI wieku”

11 stycznia 2016 r. (poniedziałek) godz. 10.00

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - pałac Przebendowskich

ul. Zamkowa 2a

Wykład towarzyszy wystawie „Z kaszubsko-słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego”. Ekspozycja czynna do 29 lutego 2016 r.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

Tagi: