Podpalili podcień XVIII wiecznego domu w Miłocinie?

Wczoraj około godzny 22 ogniem zajął się podcień niedawno remontowanego, zabytkowego domu w Miłocinie.  Policja nie wykluczają podpalenia. Pożar nie okazał się na szczęście groźny.Wystąpiły jedynie miejscowe zniszczenia i lekkie zadymienie tego niezwykle cennego historycznie obiektu. 
 
Zabytkowy, XVIII wieczny dom podcieniowy, został niedawno wyremontowany przez gminę Cedry Wielkie. Remont byłdofiansowany z funduszy Unii Europejskiej. Remont objął konstrukcję elewacji,  krokwie oraz dachówki. Wymieniono okna i osuszono fundament. Zadbano także o otocznie i uporządkowano niedaleki, niewielki cmentarzyk. Dom w Miłocinie to budynek wielrodzinny w którym znajdują się mieszkania komunalne.
 
Zabytek to imponujący rozmiarami budynek z podcieniem wspartym na 8 słupach i bogato zdobionym szczytem o konstrukcji szkieletowej. Wybudowany został w 1731 r. dla właściciela o nazwisku H.R. Do dziś nad drzwiami do sieni zachowały się inicjały fundatorów i rok budowy (ANNO MDCCXXXI).
 
W sieni domu znajduje się drewniana ozdobna galeria, z której prowadzą wejścia do pomieszczeń na piętrze. Budynek posiada cechy architektoniczne charakterystyczne dla domów osadników holenderskich tak charakterystyczny dla Żuław Wiślanych.
To kolejny poważny pożar zabytku na Pomorzu. Kilka dni temu spłonął zabytkowy kościół w Braniewie:
 
 
 
(red)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://www.polnocna.tv/news/10103-plonal-cenny-xviii-wieczny-podcien-podpalenie