Spis grup rekonstrukcyjnych Pomorza i nie tylko

Grupy rekonstrukcyjne, animatorzy żywej historii i inne pokrewne stowarzyszenia pasjonatów to sól środowiska historycznego. Za własne pieniądze, po godzinach, wspierają edukację historyczną. Nierzadko mają też większy niż nauczyciele wpływ na zainteresowanie najmłodszych dawnymi dziejami. Redakcja portalustrefahistorii.pl przygotowała spis grup tego typu na Pomorzu i okolicach.

W latach 90 bractwa rycerskie rosły jak grzyby po deszczu. W kolejnych latach pojawili się żołnierze, rzemieślnicy, rzymianie, piraci i wszelkie występujące w historii stany społeczne i wojska. Chcemy by każdy mógł znaleźć grupę ze swojego ulubionego okresu i zapisać się do wymarzonego stowarzyszenia. Lista też ma służyć za miejsce kontaktu dla muzeów, instytucji i wszelkich zainteresowanych usługami rekonstruktorów. Cały czas można się dopisać do spisu wysyłając maila na adres: kontakt@strefahistorii.pl

średniowiecze:

wynajmijrycerza.pl

Wynajmijrycerza.pl to komercyjna oferta związana z rycerstwem, skierowana zarówno do agencji reklamowych, telewizji, jak i szkół, hoteli czy muzeów. Projekt założyli Piotr Celej, Michał Gzowski i Sylwester Koper. Trójka rycerzy od lat uczestniczy w turniejach, robi pokazy i walczy sportowo. Teraz rozpoczęli komercyjne przedsięwzięcie, które ma ożywić historię. Projekt wynajmijrycerza.pl powstał z myślą o organizatorach wydarzeń marketingowych oraz eventów. Prowadzą go rycerze z doświadczeniem w rycerskich Mistrzostwach Świata, uczestnicy programu Familiada, nagrań dla japońskiej telewizji i półfinaliści "Mam Talent".

Facebook: https://www.facebook.com/WynajmijRycerzapl-229454964075534/info/

Starogardzka Wolna Drużyna Łucznicza

Starogardzka Wolna Drużyna Łucznicza powstała w 2008 roku. Za główny cel postawiła sobie propagowanie łucznictwa tradycyjnego oraz odtwórstwa łuczników z przełomu XIV i XV wieku. Czynimy to poprzez udział w turniejach łuczniczych oraz inscenizacjach bitew.
 
kontakt: Marcin Olżynski – martin_graves@tlen.pl
 
Nordelag
 
Drużyna Nordelag jest grupą odtwarzającą barwne życie ludów zamieszkujących obszar brzegów Morza Bałtyckiego w okresie X i XI wieku. Większość należących do Nordelag ludzi mieszka w Trójmieście i okolicach jednakże na samy początku naszej działalności związaliśmy się z międzynarodową organizacją Jomsvikings Army – jest to największa na świecie organizacją zrzeszającą grupy rekonstrukcyjne zajmujące się epoką wikińską (793 – 1066). Nasze stroje wzorowane są na ubiorach z epoki, a do walki używamy replik wczesnośredniowiecznego uzbrojenia.
Jeśli podoba Ci się życie współczesnego wikinga a na myśl o dalekich podróżach, wielkich bitwach, litrach przelanego potu i krwi, hektolitrach wypitego miodu masz dreszcze to mamy dla Ciebie dobrą nowinę: nabór do Drużyny trwa!
Zgłoś się już dziś:
 
Oliwska Drużyna Najemna Inogici
 
Oliwska Drużyna Najemna Inogici to grupa rekonstrukcji historycznej zajmująca się rekonstrukcją średniowiecza z głównym naciskiem na rzemiosło wojenne. Założona została w 1999 roku, chociaż niektórzy członkowie działali wcześniej w ruchu rycerskim. Drużyna jest więc jednym z pionierskich tego typu projektów na Pomorzu. Obecnie drużyna dzieli się na dwa nurty: pełnokontaktowa walka rycerska oraz łucznictwo tradycyjne.
 
Kontakt: Piotr Celej celej.inogici@gmail.com
Fabryka Świń
 
Gdańska Szkoła Rycerska
Grupa zajmująca się rekonstrukcją dawnych sposobów walki oraz rekonstrukcją kultury materialnej. Szczególny nacisk kładziemy na pracę z koniem oraz realizm walki. Epoka odtwarzana: Przełom XIV i XV wieku.
 
Wszystkich zainteresowanych koniem w rekonstrukcji zapraszamy na nasze treningi.
 
Informacje na bieżąco na naszej stronie FB:
 
Osoba kontaktowa: Maciej Laaser
Kontakt e-mail: maciej.laaser@gmail.com albo podaną wyżej stronę FB.
 
Drużyna Niflheim
 
Jesteśmy drużyną odtwórców historycznych działającą w ramach Stowarzyszenia Odtwórców Historycznych Drużyny „Niflheim” w okolicach Łubiany i Kościerzyny. Od 2008 roku zajmujemy się rekonstrukcją okresu wczesnego średniowiecza (IX – XI wiek). Ale co dla nas najważniejsze – jesteśmy nie tylko grupą pasjonatów historii, ale po prostu przyjaciół. Jesteśmy dobrymi kompanami zarówno w walce, jak i przy wieczornym ogniu. 
Do zobaczenia w boju i przy biesiadzie!
 
Dane kontaktowe:
tel. 690 820 420
www: niflheim.org.pl (chwilowo nie działa, pracujemy nad tym)
Oraz fanpage drużynowego kramu: https://www.facebook.com/kramniflheim/
 
 
Drużyna Wojów Bolesławowych Białozór z Olsztyna
 
Odtwarzamy dzielnych wojów Bolesława Chrobrego, którego szeregi zasilają u nas zarówno słowianie jak i wikingowie. Działamy czynie od 2006 roku i mamy za sobą bardzo dużą liczbę pokazów dla różnych grup wiekowych, jak i niezliczone wyjazdy na eventy historyczne z okresu IX-XI w. Poza wojownikami i łucznikami mamy w grupie także licznych rzemieślników - kowalstwo, płatnerstwo, szycie ubrań z okresu początków Państwa Polskiego, tworzenie krajek i wiele innych dziedzin.
Nasza strona: http://bialozor.pl/
 
Grupa Radyna
 
"Grupa Radyna" jest grupą odtwórców historycznych z Pruszcza Gdańskiego odtwarzających życie wczesnego średniowiecza. z okresu 8-10 wiek. Wytwarzamy strzały, ceramikę siwą, wyroby drewniane, odtwarzamy średniowieczną kuchnię, przeprowadzamy warsztaty muzyczne, ceramiczne, z ekstrakcji dziegdziu, wędzenia czy wytopu żelaza z rudy darniowej, farbiarskie. W skład grupy wchodzi również zespół muzyki dawnej Radnyna który odtwarza muzykę epoki. Jest to najczęściej spotykana forma naszej działalności. Można nas spotkać na Festiwalu Słowian i Wikingów na wyspie Wolińskie, na festiwalu w Grzybowie, imprezach na zamku w Czersku, festiwalu Kaup w Rosji, festiwalu Kijowska Ruś pod Kijowem, w skansenie Foteviken w Szwecji oraz wielu innych imprezach w kraju czy za granicą.
Kontakt pod nr tel 504942476, 504037583, 504356181
Gdańska Rota Mieszczańska
 
Grupa Rekonstrukcji historycznej Gdańska Rota Mieszczańska zrzesza osoby zainteresowane epoką średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem przełomu XIV i XV wieku. Skupiamy się na odtwarzaniu i popularyzowaniu kultury materialnej mieszczan gdańskich tego okresu (stroje, akcesoria, militaria), ale również dawnych rzemiosł (rybak, szewc, rymarz, mincerz, krawiec itp.) i praktyk dnia codziennego. Staramy się realizować naszą pasję na zasadach „living history” - czyli podczas eventów używania tylko rzeczy mających pewne potwierdzenie źródłowe dla odtwarzanych przez nas sylwetek postaci. Aktywnie bierzemy udział w najznamienitszych inscenizacjach, dioramach i animacjach w Polsce i Europie (Bitwa pod Grunwaldem, Nykøbing Middelaldercentret czy Battle of Wisby).
 
 
 
Gdańska Szkoła Fechtunku Bractwa św. Jerzego
 
Gdańska Szkoła Fechtunku Bractwa św. Jerzego, powołana została na cyklu spotkań osób związanych z sekcją szermierczą AZS-AWF Gdańsk 8 czerwca 1993r. (choć swoimi początkami sięga roku 1991). Pomysłodawcą i założycielem naszej grupy jest Fechmistrz Tadeusz Antoni Pagiński długoletni trener polskiej kadry narodowej dziewcząt (floret), Hetman Wielki Rycerstwa Polskiego.
 
Nasza oficjalna strona http://gsf.gda.pl kontakt: Marzena "Aimil" aimil@op.pl
 
Morskie Suki - żeńska załoga "Orła Jumne"
 
Nie jesteśmy typową grupą rekonstrukcyjną - jesteśmy załogą jednej z nielicznych historycznych łodzi, jakie pływają po polskich wodach, i to w całości załogą żeńską. "Orzeł Jumne" to replika wczesnośredniowiecznej łodzi słowiańskiej. Pomysł rejsu narodził się spontanicznie w roku 2014, i w czerwcu 2015 wyruszyłyśmy na nasz pierwszy pełnomorski, dwutygodniowy rejs. Odbyłyśmy go w historycznych strojach, przygotowując posiłki na palenisku rozkładanym na łodzi. W planach mamy już kolejne!
 
 
 
Chorągiew Ziemi Gdańskiej
 
Jesteśmy grupą ludzi z Gdańska i okolic odtwarzających kulturę materialną średniowiecza w okresie pomiędzy 1390-1420 rokiem. Nasze bractwo zostało założone w 2007 roku, od tego czasu stanowimy dobrze zorganizowaną i liczną grupę, trenującą obecnie w Bąkowie k.Gdańska. Poza walkami, nasi członkowie zajmują się też łucznictwem, kaletnictwem i krawiectwem. W naszej grupie każdy zainteresowany historią oraz rekonstrukcją lub chcący przeżyć niezwykłą przygodę w średniowiecznym klimacie znajdzie miejsce dla siebie. Zapraszamy na nasz fanpage i stronę!
 
Dane kontaktowe:
 
Klan Isshiki
 
Jesteśmy młodą grupą odtwarzająca, kulturę, obyczaje i techniki walki Japonii z okresu Sengoku (średniowieczna Japonia) Zrzeszamy do siebie ludzi mających doświadczenie w różnych sztukach i razem zajmujemy się rzemiosłem i treningiem. Wszystkich zainteresowanych Japonią czy nawet daleko wschodnią kulturą lub sztukami walki zapraszamy na nasze spotkania.
 
strona: isshiki.pl (w budowie)
 
Drużyna Sambora z Władysławowa

"Zwą nas Drużyną Sambora, odtwarzamy drużynę grodową z XI wieku z Pomorza. W rekonstrukcji działamy od 2010 r. choć część z nas przygodę z historią zaczęła dekadę temu. Staramy się realnie odtwarzać region z którego pochodzimy, dlatego skupiamy się na imprezach zamkniętych dla turystów by jak najlepiej poczuć klimat dawnych wieków. Treningi i wiece drużyny odbywają się na terenie Władysławowa. Jeżeli czujesz pieśń przodków w sercu, chcesz poczuć topór w garści, i tłuc wikingów zgłoś się do nas!"
 
Setnik Mariusz Przybyszewski. 
 
 
Czasy nowożytne i napoleońskie
 
Kompania Koperska
 
Kompania Koperska to grupa rekonstrukcyjna, która odtwarza realia życia ludzi morza od XVII do XIX w. Skupia się szczególnie na flocie Zygmunta III oraz na brytyjskiej Royal Navy. Kompania wzięła udział lub była współorganizatorem wielu imprez rekonstrukcyjnych, m.in. Bitwa Morska o Twierdzę Wisłoujście, Wehikuł Czasu w Twierdzy Wisłoujście i Faktorii w Pruszczu Gdańskim, Festiwal Tajemnic na Zamku Książ, czy De Slag om Grolle w Holandii. 
 
Jednym z głównych celów Kompanii jest przybliżanie historii i kultywowanie morskich tradycji. Dawne rzemiosło, realia życia i służby na pokładach dawnych żaglowców stanowią główne pole zainteresowań. Zadania realizowane są m.in. poprzez uczestnictwo w naukowych konferencjach, archeologię eksperymentalną i organizację edukacyjnych zajęć dla szerszej publiczności. Członkowie grupy regularnie publikują na swojej stronie internetowej popularno-naukowe artykuły dotyczące życia marynarzy w minionych czasach.
 
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Biały Orzeł Gdańsk
 
Powstała na przełomie 2005 i 2006 aczkolwiek pod obecną nazwą działą od kilku lat. Stawiamy sobie za cel ochronę pamięci i tradycji dawnych formacji, jednstek polskiego wojska począwszy od wieku XVIII do lat 30-tych XIX wieku. Zajmujemy się odtwarzaniem kilku wybranych sylwetek żołnierzy piechoty danych regimentów, pułków polskich.
 
 
Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej Chorągiew Jakuba Wejhera
 
Początki naszego towarzystwa sięgają 2004 r. Kiedy zaczynaliśmy jako nieformalna grupa miłośników oręża polskiego i jazdy dawnej . Na początku 2011 r. następuje reaktywacja naszej chorągwi , w wyniku ścierania się kilku koncepcji ,wybieramy jedną i we wrześniu 2011 roku rusza projekt zwany "Piechotą Polską". Tworzymy chorągiew piechoty polskiej z okresu 1610-1630 r ubranej w tradycyjny strój polski i zwyczajową obłoczystą barwę . W wyniku poszukiwań w dostępnych źródłach , rekonstruujemy broń, stroje , sprzęt i wyposarzenie obozowe stosowne do danego okresu . Nasza działalność ma na celu przypomnienie roli i wyglądu piechoty polskiej , które odgrywała zwłaszcza w pierwszych dziesięcioleciach XVII w Toż piechota polska niepodzielnie królowała na polach bitew w początkowym okresie XVII w zanim masowo zaczęto wprowadzać piechotę obcego autoramentu . Sam pomysł utworzenia takich oddziałów wprowadził podczas swych reform wojskowych król Stefan Batory w 1578 r . Obecnie projekt "Piechota Polska pochłania gro naszych sił i środków , stanowiąc jedyną część działalności chorągwi .
 
Kontakt: Janusz Całka janusz.calka@wp.pl
 
2 Westpreußische Invalidenkompanie
Rozkazem z 20 Lutego 1809 roku, liczne regimentowe kompanie inwalidów zostały przekształcone w 25 prowincjalnych (Provinzial-Invaliden-Kompagnien) kompanii inwalidów. Dalsze przeobrażenia nastąpiły 14 Marca 1811, kiedy to z dotychczasowej struktury, wykorzystując najsprawniejszych żołnierzy, wyodrębniono 12 kompanii garnizonowych (Brigade-Garnison-Kompagnien), które wraz z już istniejącymi 12 kompaniami pułkowymi (Regiments-Garnison-Kompagnien) stanowiły rdzeń załóg głównych twierdz. Pozostali inwalidzi tworzyli Korpus Inwalidów, składający się z 12 kompanii oraz trzech domów inwalidów (po batalionie w każdym) w Berlinie, Słupsku i Rybniku
 
Kontakt do "2 Westpreußische Invalidenkompanie" Adam Rytwiński - adam.rytwinski@o2.pl +48501050221
 
Regimt Króla Jego Mości Władysława IV Wazy
 
Regiment Króla Jego Mości Władysława IV Wazy, to ogólnopolski projekt rekonstrukcyjny, odtwarzający oddział z pierwszej połowy XVII wieku., a konkretnie piechotę autoramentu zachodniego, inaczej też piechotę niemiecką. Uczestniczą w nim ludzie m. in. z Gdańska, Konina, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia, płci obojga. Stanowimy obecnie jedną z największych w Polsce grup tego typu. Jesteśmy otwarci na przyjmowanie nowych chętnych, z przyjemnością pomagając w przygotowaniu niezbędnego ekwipunku. W rekonstrukcjach bitew XVII wiecznych najczęściej odtwarzamy wojska szwedzkie, elektorskie, habsburskie i inne, na ogól te ZŁEEEE.
 

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarnieckiego

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarnieckiego powstało w 2010 roku. Początkowo nasze główne działania odbywały się na terenie małego trójmiasta kaszubskiego. Odtwarzamy koniec XVI oraz początek XVII wieku. Początkowo działaliśmy jako luźna formacja która miała w swoich szeregach osoby przedstawiające różne wojska(od Szlachty, poprzez jazdę Kozacką, kończąc na piechocie Kozackiej), aktualnie kładziemy największy nacisk na odtwarzanie piechoty Kozackiej.
 
Dane kontaktowe: 
Stwarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarnieckiego KRS : 0000465407
Kontakt - Oddział główny Pomorze Tel. kom : 888-576-949 (Krzysztof Zdunkowski) K
Oddział terenowy Mińsk Mazowiecki Tel. kom : 609-751-104 (Bartosz Brześkiewicz)
 
XX wiek
 
 
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Fort
 
Członkowie stowarzyszenia to pasjonaci historii z chęcią do przekazywania wiedzy i umiejętności w atrakcyjny sposób. Wcielamy się w rolę żołnierzy Wojska Polskiego okresu II RP. Wśród naszych kolegów i koleżanek są kolekcjonerzy umundurowania, wyposażenia, broni czy pojazdów historycznych. Odtwarzamy zarówno żołnierzy liniowych jak i formacje pomocnicze (szpital, kuchnia polowa, Przysposobienie Wojskowe Kobiet). Działamy na wielu płaszczyznach, począwszy od pól bitew, gdzie odtwarzamy konkretne walki i określone formacje, przez pracę z młodzieżą, zarówno w szkołach jak i poza nimi, po organizację wystaw, eventów, wycieczek i pokazów. Zapraszamy do współpracy.
 
 
Piotr Torłop, tel. +48 722 904 204, piotr.torlop@wp.pl
 
GRH Hell on Wheels
 
GRH Hell on Wheels zajmuje się rekonstrukcją drugiej dywizji pancernej USA z okresu drugiej wojny światowej. Jest najbardziej zmotoryzowaną grupą w Polsce, posiadającą m.in.: czołg M4A1 Sherman, M3A2 Stuart oraz wiele innych...
 
kontakt: alekmod@gmail.com
 
GRH "Honved" 44
 
Nasza Grupa powstała niedawno naszym celem jest rekonstrukcja żołnierzy Armii Węgier z okresu 39-45.
W szczególności zajmujemy się Okresem Powstania Warszawskiego kiedy to Honved stacjonował w okolicach Warszawy, udzielając powstańcom , partyzantom i ludności cywilnej pomocy w tych trudnym dla Polaków czasie.
 
Utrzymujemy Kontakt z Grupami z Węgier , uczestniczymy w wydarzeniach naukowych poświęconych Węgrom (promocje książek, Wystawy) i oczywiście bierzemy udział w Rekonstrukcjach historycznych. 
 
Interesujesz się historią Węgier , II wojny światowej dołącz do nas !
 
 
GRH Ostheer
 
Grupa powstała jesienią 2009 roku. Jesteśmy pasjonatami historii. Odtwarzamy sylwetki niemieckich żołnierzy na froncie wschodnim. Swą pasją chcemy uczyć i pokazywać innym jak wyglądali niemieccy żołnierze w czasie II wojny światowej. Nastawiamy się przede wszystkim na przedstawienie zwykłego piechura zwanego ,, Landser”, prostego człowieka, który został powołany do wojska a po okresie szkolenia niezależnie od jego woli, został wysłany w bój.
 
W grupie działa również wypożyczalnia sprzętu Ostheer
 
Zajmujemy się wypożyczaniem (do celów rekonstrukcyjnych) wszelkiego rodzaju sprzętu tj. dział, ciężkich karabinów maszyniowych, możdzierzy oraz wszelkiego rodzaju sprzętu obozowego poprzez polową stacje paliw do drobnego szpeju - Dotyczy jednostek Niemieckich
 
Kontakt
Marcin Jerzy Lach 
Tel.504 269 175
 
Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Sojusz
 
Reprezentujemy grupę pasjonatów umundurowania i wyposażenia Ludowego Wojska Polskiego oraz Milicji Obywatelskiej z lat 1960 - 1989. Wśród członków naszego stowarzyszenia znaleźć można kolekcjonerów umundurowania, broni oraz pojazdów militarnych pochodzących z odtwarzanego przez nas okresu. Członkowie naszej grupy, wcielają się w role zwykłych żołnierzy i funkcjonariuszy milicji którzy w latach 70 i 80 przez brutalna politykę władzy ludowej zostali wplątani w wydarzenia grudniowe na wybrzeżu oraz stan wojenny. Nie mamy zamiaru przekonywać nikogo, o słuszności decyzji podejmowanych w tamtych latach - to pozostawiamy historykom, politykom oraz Wam samym. My koncentrujemy się wyłącznie na przedstawieniu "żywej historii", postaci żołnierzy i funkcjonariuszy MO z dbałością o odtwarzane wydarzenia oraz przepisy ubiorcze i regulaminy obowiązujące w tamtym czasie.
Posiadamy największą w Polsce kolekcję w pełni odrestaurowanych pojazdów Milicyjnych, posiadamy również niemałą kolekcję pojazdów wojskowych (łącznie to ponad 30 pojazdów zabytkowych).
Nasza działalność, ma na celu propagowanie wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia, o wydarzeniach z udziałem wojska oraz milicji obywatelskiej w latach 60 - 80.
 
STOWARZYSZENIE REKONSTRUKCJI 
HISTORYCZNEJ "SOJUSZ”
ul. Burzyńskiego 12B/ 25 
80- 462 Gdańsk
 
PLUTON CZOŁGÓW T-34 przy MTW GRYF
 
Nasza grupa liczy 8 osób . Trzonem grupy są osoby 5-12 letnim doświadczeniem w polskiej rekonstrukcji jako piechota Armii Czerwonej oraz WP w ZSRR, po wielu szkoleniach dla rekonstruktorów organizowanych przez Wojsko Polskie ( strzeleckie, terenowe, taktyczne, artyleryjskie itd. ). Posiadamy szerokie doświadczenie w pisaniu scenariuszy czy dowodzeniu pododdziałami.
 
Nasza Grupa dysponuje 2 czołgami T-34 z załogami , repliką czołgu Pantera , działami ppanc. ( strzelające) , oraz wieloma ciężarówkami i samochodami terenowymi z okresu II Wojny Światowej ( GMC , Czapajew, Opel Blitz itd. ). Czołgi i działa przystosowane są do udziału w rekonstrukcjach ( pirotechnika - rykoszet przy trafieniu, przy wystrzałach z działa ( możliwość oddania wielu strzałów ) , palenie się czołgów) . Czołgi są w pełni sprawne i mogą jeździć bez ograniczeń.
 

Prosimy się kontaktować na email : sierzant@yandex.ru lub pod telefonem +48 606317954

GRH Armata Română

Zajmujemy się odtwarzaniem sylwetek żołnierzy Armii Rumuńskiej z okresu drugiej wojny światowej. Nie ograniczamy się jednak tylko do tego tematu, staramy się popularyzować wiedzę o historii Rumunii w XX wieku, Bierzemy udział w zlotach i inscenizacjach historycznych, współpracujemy z Ambasadą Rumunii. Utrzymujemy stały kontakt z naszymi przyjaciółmi rekonstruktorami z Rumunii a także z Czech. Zapraszamy w nasze szeregi każdego entuzjastę historii i militariów.

Kontakt możliwy przez naszą stronę: https://www.facebook.com/grh.armata.romana/

Wynajem pojazdów zabytkowych 

Posiadamy jedną z wiekszych kolekcji pojazdów zabytkowych z okresu od 1932-1980 są to pojazdy tak wojskowe jak i cywilne, osobówki i ciężarówki różnych producentów. pojazdy z naszej kolekcji brały udział w ponad 100 filmach polskich i zagranicznych. jestesmy z Warszawy lecz jeżdzimy z pojazdami po całej polsce i poza granice również. byłoby nam miło zaistnieć na Waszej liście grup rekonstrukcyjnych.

Kontakt: Adrian Kiczyński tel. 691-855 -766

strona: www.blitzteam.pl 

GRH Allenstein 

Jesteśmy Stowarzyszeniem skupiającym miłośników żywej historii z okresu II wojny światowej i działań zbrojnych na terenie Warmii i Mazur. Stąd też nazwa związana jest ściśle z tym regionem.Nasze Stowarzyszenie jest obecnie podzielone na dwie sekcje. Pierwsza rekonstruuje żołnierzy 1 Kompanii I Batalionu 9 Pułku Grenadierów 23 Dywizji Piechoty Wehrmachtu z okresu 1944-1945. Druga natomiast 251 Dywizję Piechoty Armii Czerwonej. W szczególności zajmujemy się rekonstrukcją umundurowania, wyposażenia, uzbrojenia, strukturę i taktykę działań. Głównym celem Stowarzyszenia jest propagowanie żywej historii poprzez udział w rekonstrukcjach historycznych, dioramach oraz piknikach. Angażujemy się również w różnego rodzaju działania charytatywne mające na celu ratowanie miejsc pamięci narodowej związanych z II wojną światową.

Strona: http://www.grhallenstein.pl

Facebook: https://www.facebook.com/GRHAllenstein

 
 

oprac. pc. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 
 

Tagi: