Polska Myszka Miki paliła papierosy, oglądała striptiz i ... dać w zęby też potrafła

Wśród przedwojennych polskich reklam na uwagę zasługuje zabawna, niema kreskówka „Czar Atlantydy”, w której zostaje odkryta tajemnica uroku legendarnej krainy. Dwie myszy spotykają się przy posiłku i muzyce, w afrykańskiej scenerii. Jedna z nich opowiada swoją historię odkrycia słynnej Atlantydy. Cały urok nie polegał na ślicznej myszce, tańczącej egzotyczne tańce, lecz na tym, że częstowano tam wyrobami „HERBOWO”.

 

Przedwojenna kreskówka reklamowa firmy rodzinnej HERBEWO

Działalność reklamowa przedsiębiorstw chcących sprzedać swoje produkty i usługi nie jest czymś nowym. W okresie międzywojennym w Polsce działała firma „HERBEWO”. Powstała ona w 1920 r. w Krakowie, z połączenia trzech przedsiębiorstw – Fabryka Tutek Cygaretowych „Polonia” Rudolfa Herliczki, przy ul. Zyblikiewicza 9, w której zatrudniano 520 robotników, „Krakowska Fabryka Tutek i Bibułek Cygaretowych” Władysława Bełdowskiego, przy Starowiślnej 26, gdzie pracowało 250 osób, oraz Zakłady Przemysłowe Stanisława Wołoszyńskiego. Firma „HERBEWO” wzięła swoją nazwę od pierwszych liter nazwisk założycieli. Była to jedna z największych fabryk w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce, która zajmowała się produkcją tutek i bibułek papierosowych. W latach trzydziestych zatrudniała aż 600 przedstawicieli handlowych sprzedających wyroby tytoniowe w całej Polsce i Europie.

Właściciele przedsiębiorstwa rozpoczęli w latach trzydziestych budowę nowych budynków fabrycznych, przy Alei Słowackiego 64 w Krakowie. Kompleks budynków zaprojektował znany architekt Józef Pokutyński. W nowym zakładzie przemysłowym zainstalowano nowoczesne maszyny, co pozwoliło na zwiększenie produkcji, pomimo kilkakrotnego zmniejszenia zatrudnienia. W wyniku zwiększenia wydajności bardzo poważnie wzrosły zyski spółki. W 1926 r. wynosiły one 150 tys. zł, a w 1927 r. - 186 tys. zł, przy zatrudnieniu 170 robotników. Zyski te były nadal wysokie w latach wielkiego kryzysu, np. w 1932 r. wynosiły 399 tys. zł, w 1933 r. - 422 tys. zł i w 1934 r. - 478 tys. zł.

  

Samochód firmowy fabryki tutek Herbewo, 1936 r., Sygnatura 1-G-2156-1/2

Działalność firmy „HERBEWO” trwała nieprzerwanie przez okres II Wojny Światowej, aż do 1948 r., gdy cały jej majątek przeszedł na własność państwa. Chociażby budynek fabryczny przejęła Drukarnia Narodowa. Firma została reaktywowana w 1992 r., przez potomka S. Wołoszyńskiego, który odzyskał majątek niegdyś należący do „HERBEWO”. Obecnie firma zmieniła profil działalności, skupiając się na zarządzaniu nieruchomościami.

Właściciele „HERBOWO” bardzo dbali o odpowiednią reklamę swoich produktów, o czym mogą świadczyć materiały reklamowe. W okresie dwudziestolecia międzywojennego nie obowiązywały zakazy promocji wyrobów tytoniowych. Na szczególną uwagę zasługują trzy materiały promocyjne. Pierwszy z nich powstawał jeszcze w epoce kina niemego. Filmy promocyjne były wyświetlane w kinach, i nie trwały zaledwie 30 sekund, jak współczesne produkcje. W trakcie ponad ośmiominutowego filmu zostały pokazane zalety produktów „HERBOWO” oraz proces produkcyjny.

Przedwojenna reklama firmy rodzinnej Herbewo - czasy kina niemego!

Kolejny film promocyjny nazywa się „Od Bałtyku do Karpat”. W filmie ponownie ukazano proces wytwórczy w krakowskiej fabryce. Ukazano transport wyrobów „HERBOWO” dzięki najdłużej w Polsce rzece, Wiśle. Cały proces odbywał się na tle bardzo szczególnych okoliczności – tańców i śpiewów regionalnych, prac na roli (koszenie zbóż), charakterystycznych zabytków architektonicznych, np. Krakowa, Warszawy, Płocka i Torunia. Przy różnych codziennych czynnościach, ludziom zawsze towarzyszyły wyroby krakowskiego przedsiębiorstwa. Przy Dworcu Morskim w Gdyni, widzimy załadowywanie towarem słynnego transatlantyku MS „Piłsudski”. Stąd wyroby „HERBOWO” wyruszały w podróż do Azji, obu Ameryk i Australii.

Od Baltyku do Karpat - przedwojenny film reklamowy firmy rodzinnej Herbewo

 

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: