O włos od nuklearnego ataku na Gdynię, Gdańsk i Pruszcz Gdański

W ostatnich dniach został ujawniony dokument "Strategic Air Command Atomic Weapons Requirements Study" przez amerykańskie Narodowe Archiwum Bezpieczeństwa, który powstał w 1959 r. Dokument poświadcza, że istniały plany zrzucenia bomby nuklearne, w razie ataku Związku Radzieckiego na USA. Na liście amerykańskich celów znalazły się również lokacje w Polsce.

"Strategic Air Command Atomic Weapons Requirements Study" zawiera ponad 1 200 lokacji w Europie i Azji, które stałyby się celem Amerykanów w odpowiedzi na agresję ZSRR. Na liście znajdują się m.in. Moskwa, Leningrad (obecnie Petersburg) i Pekin. Wśród polskich miast znalazły się chociażby: Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Konarzyny, Malbork, Orneta, Pruszcz, Łebień.

Pod koniec lat pięćdziesiątych amerykański arsenał nuklearny miał łączną moc 20 tys. megaton i był dziesięć razy większy niż rosyjski arsenał. Broń użyta przez USA miałaby siłę od ok. 2 do 9 megaton, na pozostałe tereny, m.in. Polski, planowano zrzucić bomby o mniejszej sile rażenia. Celem miała być: ludność cywilna, punkty komunikacyjne, tory kolejowe, lotniska czy składy broni. Oprócz zniszczeń i śmierci ludności, skutkiem byłoby skażenie radioaktywne, które objęłoby duży obszar. Amerykańscy stratedzy zakładali, że atak na strategiczne dla ZSRR ośrodki, odstraszyłyby Sowietów przed rozpętaniem III wojny światowej.

Na zdj. - zestawienie linijek tekstu dotyczących Gdyni, Gdańska oraz Pruszcza. Celami prawdopodobnie miały być lotniska.

Zobacz też:  Północne ekslploracje - schron przeciwatomowy w stoczni: http://strefahistorii.pl/gallery/2505-polnocne-eksploracje-schron-przeciwatomowy-w-stoczni

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

Tagi: