Skrzyżowanie rzek - unikatowy zabytek na Kaszubach

Niedaleko osady Fojutowo w Tucholskim Parku Krajobrazowym (woj. kujawsko-pomorskie) znajduje się unikatowy, choć mało znany, zabytek architektury hydrotechnicznej – „akwedukt w Fojutowie”.

Akwedukt w Fojutowie został wzniesiony w latach 1845-49, w celu doprowadzenia wody z Brdy do kompleksu Łąk Czerskich (w rejonie Czerska). Woda z rzeki miała posłużyć do nawodnienia rozległych terenów, co miało przyczynić się do produkcji siana dla pruskiej armii. Bory Tucholskie miały bardzo strategiczne znaczenie dla armii Prus, bowiem znajdowały się o w odległości dnia jazdy konnej od graniczny z rosyjskim imperium – w przypadku działań wojennych, pokarm dla koni można było dostarczyć w krótkim czasie.

Akwedukt został zbudowany z kamieni i żółtej cegły łączonych wapnem, w dnie uszczelnionych szkłem wodnym i lepikiem. Pruscy inżynierowie wymyślili, że wody Brdy mogą posłużyć do nawodnienia rozległych pustkowi w okolicach Legbąda, a nazwanych później Czerskimi Łąkami. Trzeba ją tylko dostarczyć kanałem. Do przeprowadzenia takiej operacji należało jednak spiętrzyć Brdę o ok. 12 metrów i wykopać 30-kilometrowy rów. Zapora powstała w Mylofie i tam też - 12 m nad lustrem naturalnego koryta Brdy - rozpoczyna się bieg Wielkiego Kanału Brdy.

Dzisiaj urokliwy akwedukt w Fujutowie można zwiedzać po wyznaczonej trasie. Turyści spacerują wzdłuż kanału, przekraczając go potem po drewnianym mostku, następnie dołem - idąc w tunelu pomostem nad Czerską Strugą, lewobrzeżnym dopływem Brdy.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: