Destylarnia z Nowego Portu - historia na jednym zdjęciu

Czasem jedno zdjęcie opowiadahistorię lepiej niż tysiąc słów. Tak jest z budynkiem probierni likierów, który w nieco zmienionej formie stoi do dzisiaj w tuż przy promie "Wisłoujście".

Na zdjęciu sprzed wojny widzimy destylatornię likierów mieszcząca się w miejscu dawnej karczmy balastowej. Karczmy w Nowym Porcie ( w różnych okresach: Balastowa Wielka, Balastowa Mała, Zachodnia) pojawiły się już w XIV wieku i niezmiennie nadawały ton drugiemu brzegowi Wisły. Przywilej podarowany cystersom z Oliwy obejmował: wyszynk, warzenie i sprzedaż piwa oraz pokoje. Karczmy działały na zasadzie wynajmu od cystersów ich uprawnień i jak ze zgrozą zauważali kronikarze częstymi bywalcami były w nich panie lekkich obyczajów. '

Dziś to niedopuszczalne by cystersi czerpali nawet pośrednie zyski z nierządu, ale wtedy nie uważano tego faktu za zdrożny, szczególnie, że oprócz marynarzy zapewne spory zbyt na usługi karczmy i kurtyzan był dzięki wojakom z Twierdzy. A przecież wiadomo- pecunia non olet. Destylatornia przetrwała wojnę, obecnie znajduje się tuż obok promu i pełni rolę budynku mieszkalnego.

pc

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

 

Tagi: