#DychaNaKuznie ruszyła. Pierwsza w Polsce zbiórka dla muzeum

Kuźnia Wodna w Olwie odwołała jesienią dwa wydarzenia. Instytucja boryka się z problemami finansomi. Kuźnia Wodna w Oliwie jest oddziałem Muzeum Techniki w Warszawie. Niestety, prez "centralę" jest traktowana po macoszemu. Ze względu na brak środków finansowych odwołano wystawy: Kobieta w Kuźni oraz American Auto Show 2015. Zlikwidowano też stronę internetową muzeum. Teraz miłośnicy obiektu zbierają pieniądze na remont. 

Kuźnia to unikatowy obiekt korzeniami sięgający do XVI wieku. Pierwsza wzmianka o kuźni nad Potokiem Oliwskim pochodzi z dokumentu z 1597 roku. Był to akt  j sprzedaży przez Jana Klinghamera Dawidowi Konarskiemu - Opatowi Zakonu Cystersów w Oliwie. Praca w dawnej młotowni trwała aż do roku 1948. Wtedy obiekt zaczął popadać w ruinę, dziewięć lat później staraniami Muzeum Techniki w Warszawie rozpoczęto prace zabezpieczające. Remont obiektu trwał aż do 1976 roku. Niestety od tego czasu drewniany obiekt uległ degradacji. Z powodu braków finansowych dach łatany był... papą.

1 września powołano obywatelską stronę miłośników i sympatyków Zabytkowej Kuźni Wodnej w Oliwie, której tradycje powstania sięgają XVI wieku, a obiekt zaliczany jest do unikatowych zabytków techniki Europy. Miłośnicy ruszyli też z akcją, wspieraną tagiem #DychaNaKuznie. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Inicjatorzy, dziennikarz Bartłomiej Chruściński i Maciej Suchanek - społecznik, przyjaciel Oliwy. Swoje wsparcie zapowiedziało też miasto Gdańsk. 

Z ogłoszenia organizatorów: "Ruszamy z dobrowolną akcją wpłat na ratowanie Kuźni Wodnej - jak ustaliliśmy na ostatnim spotkaniu, wszystkie zebrane pieniążki zostaną przekazane na naprawę unikalnych w skali Europy, nożyc do cięcia stali ! Wszystko to robimy w ramach akcji "Ratujemy Kużnie Wodną w Gdańsku!" Obiekt potrzebuje wsparcia finansowego - nawet najdrobniejsza pomoc jest wielka. Już teraz można przekazywać dobrowolne wpłaty na obiekt, robiąc przelew na nr. konta: 96 1160 2202 0000 0002 5209 3443, koniecznie z dopiskiem KUŹNIA ! Konto należy do administratora obiektu: Muzeum Techniki." 

Według propozycji autorów zbiórki zebrane środki ze zbiórki zostaną przekazane na naprawę unikalnych w skali Europy, nożyc do cięcia stali. Pięć lat temu z powodu braku środków finansowych na naprawy i konserwację  urządzenie zostało zablokowane i przygotowane do remontu. Nożyce napędzane siłą wody mogą przeprowadzić cięcie stali do grubości aż 40mm. Do uruchomienia koła wodnego potrzeba zaledwie 40 litrów wody. Wstępnie oceniono iż nożyce te zastały zamontowane na wyposażeniu kuźni w Oliwie około XVIII wieku.

O szczegółach akcji będziemy informować na bieżąco. 

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

pc

Tagi: