Książki ze strefahistorii.pl: Poczet sołtysów, burmistrzów, nadburmistrzów, przewodniczących Miejskiej Rady Narodowej i prezydentów Gdańska

W 2015 roku świętowaliśmy dwudziestopięciolecie ustawy samorządowej, wprowadzonej w życie w roku 1990.  Z tej okazji, redakcją Beaty Możejko powstał poczet tych, którzy zarządzali miastem przez wiele wieków jego istnienia.
 
Indeks biograficzny zaczna się od postaci Hermanna Sapiensa, pierwszego znanego sołtysa Gdańska z początku XIII wieku, kończy się na obecnym prezydencie Pawle Adamowiczu. Poczet składa się z 14 rozdziałów, ułożonych w porządku chronologicznym i wyodrębnionych przez zmiany polityczno-ustrojowe, do jakich dochodziło w Gdańsku na przestrzeni dziejów. Rozpoczyna go rozdział poświęcony najstarszemu gdańskiemu miastu samorządowemu, lokowanemu na prawie lubeckim, i jego zwierzchnikom – sołtysom. W okresie rządów zakonu krzyżackiego nad Gdańskiem funkcjonowały na obszarze obecnego Gdańska trzy organizmy miejskie: Główne Miasto, Stare Miasto i Młode Miasto, którym poświęcone są kolejne trzy rozdziały pocztu.
 
Następny rozdział obejmuje okres podległości Gdańska władzy królów polskich. Od końca XVIII wieku aż po II wojnę światową w osobnych rozdziałach przedstawiono osoby stojące na czele władz miejskich w okresie zwierzchności króla pruskiego, burmistrzów pierwszego Wolnego Miasta (okres napoleoński), nadburmistrzów z lat 1814–1921 i burmistrzów z lat 1814–1918 (okres zwierzchności Prus i Cesarstwa Niemieckiego), prezydentów międzywojennego, drugiego Wolnego Miasta, nadburmistrza i burmistrza z lat 1939–1945. Po przejściu Gdańska pod władzę polską w 1945 roku aż po wydarzenia współczesne w kolejnych rozdziałach znalazły się biogramy prezydentów z lat 1945–1950, przewodniczących Miejskiej Rady Narodowej z lat 1950–1973 i wreszcie prezydentów od 1973 roku po dzień dzisiejszy.
 
Jak zakładali autorzy działa, miało ono opowiedzieć historię miasta poprzez biogramy stojących na jego czele ludzi. Rzeczywiście, opisy biograficzne są bardzo wyczerpujące. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim doskonałe ułożenie książki, mającej ponad 400 stron. Pojawiają się na nich liczne ilustracje: zarówno portrety włodarzy Gdańska, jak i liczne ryciny, obrazy, zdjęcia i dokumenty ukazujące ich dokonaniadokonania ich okresu zarzadzania miastem. Przeglądając nazwiska osobiście natrafiłem na kilka... pomysłów na artykuły na strefahistorii.pl. Sumienność opracowania zasługuje na najwyższy szacunek i używanie książki przez kolejne lata. Poczet jest bowiem pozycją obowiązkową podobnie jak kilka lat temu była nią Encyklopedia Gdańska. Dla naukowców, publicystów, przewodników, muzealników i wreszcie miłośników Gdańska. 
 
pc

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 
 

Tagi: