Książki ze strefahistorii.pl: Westerplatte. Misja specjalna

Dr Andrzej Drzycimski od ponad 30 lat bada historię Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Efektem było wiele książek poświęconych temu zagadnieniu. W 70 rocznicę zakończenia działań wojny nakładem Oficyny Gdańskiej ukazała się książka "Westerplatte. Misja specjalna"
 
„Westerplatte. Misja specjalna” to rozparwa ze stereotypami i przekłamaniami na ten temat wydarzeń i legendy Westerplatte, w książce trafimy na rzetelny obraz obrony i dekonstrukcję mitów. Autor podkreśla, że kompania wartownicza Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku była jedynym pododdziałem Wojska Polskiego w II RP poza granicami naszego państwa i można ją przyrównywać do oddziałów specjalnych tworzonych w miejscach największych zagrożeń przez współczesne armie świata. To porównanie szczególnie pasuje do filmu "Karbala", gdzie polscy żołnierze osamotnieni muszą zmagać się z atakiem wroga. Relacja "dzień po dniu" sprawia, że książkę czyta się niemal jak beletrystykę. 
 
W epilogu autor opisuje losy obrońców Westerplatte w czasie okupacji niemieckiej i po wojnie oraz ukazuje wykorzystanie ich legendy w propagandzie PRL. Ważna jest też niezwykła oprawa edytorska książki. Na ponad 150 stronach znajdziemy polskiie i niemieckie fotografie archiwalne, oraz odręczne plany obrony. Wszystko znajduje się w twardej okładce, wykonanej w stylu retro. 
 
pc

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 
 
 
 

Tagi: