Zmarł Stefan Figlarowicz - fotograf oddany Gdańskowi

Stefan Figlarowicz zmarł 06 grudnia w wieku 78 lat. Był oddanym Gdańskowi artystą i naukowcem, fotografem, dziennikarzem, teoretykiem i praktykiem fotografii. Na codzień również kolekcjoner, pasjonat archiwów, dokumentalista historii zapisanych, wypowiedzianych i uwiecznionych zdjęciem.

Urodził się w Piotrkowie Trybunalskim w 1937 roku,  Z wykształcenia inżynier, absolwent Politechniki Gdańskiej, z zawodu kurator wystaw, animator środowiska fotograficznego, aktywista ekologiczny, świadek i twórca historii Gdańska. Członek znaczących dla studenckiej kultury lat 60-tych XX wieku teatrów „Bim Bom”, „To Tu” i „Cyrk Rodziny Afanasjeff”. Działacz Kroniki Studenckiej PG, Członek i Prezes Związku Polskich Fotografików okręgu Pomorskiego i Kierownik Gdańskiej Galerii Fotografii.

Redaktor katalogów i pomysłodawca projektów badawczych dotyczących kontrkultury Solidarności: „Lawina”, „Artyści i Naukowcy dla Solidarności”, odkrywca znaczących postaci dla historii fotografii polskiej m.in. Stanisława Filiberta-Fleury, nieznanych prac Stanisława Cata Mackiewicza i innych. Twórca Działu Fotografii w Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie w 1995 roku włączone zostały zbiory Gdańskiej Galerii Fotografii.

Autor kolekcji Fotografii Kresowej powstałej z potrzeby dokumentowania pamięci przybyłych do Trójmiasta z regionu obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy repatriantów powojennych. Człowiek wielkiego serca, intrygujący i bardzo błyskotliwy. Zakochany w Wilnie i polskich Tatrach, gdzie najchętniej spędzał czas wolny, pasjonat życia i ludzi, niewyczerpane źródło wiedzy i chęci pomocy, zawsze gotowy do rozmowy, wsparcia, konsultacji, mimo swych 78 lat.

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

 

 

Tagi: