Promocja książki "Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku"

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Instytut Historii PAN zapraszają na prezentację książki Ewy Barylewskiej-Szymańskiej "Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku".

Publikacja została wydana wspólnie przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Instytut Historii PAN. Praca znakomicie mieści się w nurcie badawczym zwanym Wohnkultur, który jednak w naszym piśmiennictwie przedmiotu nie jest tak silnie rozwinięty jak w Niemczech. Autorka zrealizowała założony cel, dzięki starannie przeprowadzonej kwerendzie, rozpoznała i szczegółowo opisała zabudowę parceli i wzniesione budynki, funkcje poszczególnych pomieszczeń oraz ich wystroju i wyposażenia, zawarła informacje o używanych przez mieszczan gdańskich sprzętach domowych i meblach. Zasób naszej wiedzy w tej kwestii uległ znacznemu powiększeniu. Warto też wskazać na ustalenia autorki dotyczące cen i obrotu nieruchomościami, w tym stawek za wynajem pomieszczeń i mieszkań. Kwestie te pomijane były do tej pory przez innych badaczy.

Ewa Barylewska-Szymańska – historyk doby nowożytnej, historyk sztuki. Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się na historii architektury, historii wnętrz oraz rzemiosła artystycznego i życia codziennego XVIII–XX wieku, a także historii ochrony zabytków XIX i XX w. w Gdańsku i Europie Północnej. Jest autorką licznych publikacji podejmujących tę tematykę.

Autorka pracuje od wielu lat w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wraz zespołem prowadziła prace rewaloryzacyjne w tym obiekcie. Jest także pracownikiem w Pracowni Historii Gdańska i Dziejów  Morskich Polski Instytutu Historii PAN.

Promocja książki "Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku"

18 listopada 2015r. (środa) o godz. 18.00 

Dom Uphagena, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

ul. Długa 12 w Gdańsku

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: