Zbiórka na ratunek Kuźni Wodnej

O problemach Kuźni Wodnej pisaliśmy na łamach strefahistorii.pl kilkukrotnie. Teraz z pomocą przyszli przyjaciele zabytku, któzy organizują zbiórkę.
 
Jak piszą organizatorzy: "Tak, postanowiliśmy walczyć o "Kużnie Wodną" - to miejsce spotkań kulturalnych imprez lokalnej społecznosci, to miejsce niezwykłe, to w końcu również bezcenny zabytek. Zabytek, który sie sypie i potrzebuje wsparcia... 
 
Problem w tym, że obiekt od lat boryka się z problemami finansowymi. Pieniędzy też nie ma Muzeum Techniki w Warszawie, pod który podlega gdański obiekt. Władze i instytucje w Gdańsku niewiele mogą - obiekt podlega pod "stolicę". Kużnia również nie może liczyć na środki z UE... choć byłoby to najrozsądniejsze rozwiązanie.
 
Zabytkowa Kużnia Wodna w Oliwie - to jedyny taki obiekt na mapie Polski. Niestety, od dłuższego czasu w kontekście kuźni nie robi się nic, od kilku miesięcy trwa nierówna walka o to, by wykluczyć postępującą jej wegetacje. Odwoływane są imprezy, które promują sam obiekt. Mamy tego dość!
Dlatego już dziś zachęcamy wszystkich: osoby prywatne, grupy, stowarzyszenia do wsparcia tej akcji.
 
Aktualnie przygotowywujemy prawną dokumentacje dotyczacą formalnej zbiórki, prowadzimy również rozmowy z instytucjami a niebawem przekażemy numer konta, na który będzie można przekazać chocby najmniejsze datki - liczymy na sponsorów !
 
Kuźnia Wodna desperacko potrzebuje remontu. Ostatni przeprowadzono prawie 40 lat temu. Wstawione wówczas betonowe elementy w korycie są już częściowo wypłukane, prac konserwatorskich potrzebują również elementy drewniane. W najgorszym stanie jest jednak dach budynku - może nie przetrwać zimy. Ubytki w nim naprawiane były... za pomocą papy.
 
Przed listopad, grudzień oraz styczeń będziemy zbierać finanse dla Kużni na rachunek bankowy, z którego pieniądze przekażemy Muzeum Techniki - ale to nie wszystko, w dniu 24 stycznia wspólnymi siłami zorganizujemy finał akcji, na który już dziś zapraszamy miłosników zabytkowej motoryzacji, fotografów, kowalów, rycerzy, grupy rekonstrukcyjne, fanów wojskowych militari - Pokażmy że społeczność przy kużni nie pozwoli jej umrzeć !"
 
Inicjatorzy zbiórki:
Bartłomiej Chruściński - dziennikarz
Maciej Suchanek - społecznik, przyjaciel Oliwy
 
Aktualne wieści w temacie, będziemy przekazywać na bieżąco.
Niestety z powodu braku funduszy, również strona internetowa Kuźni została zamknięta - Udostepniajmy wydarzenie, niech Nas zobaczą !
 

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

 

Tagi: