Pomorska Teka Edukacyjna - nowy portal dla nauczycieli historii

Muzeum Stutthof oraz Fundacja Centrum Solidarności (FCS) są autorami nowego portalu internetowego prezentujący historię Pomorza w latach 1939-90. Pomorska Teka Edukacyjna prezentować będzie m.in. w fotografie i filmy, serwis przeznaczony jest dla uczniów i nauczycieli, ale też pasjonatów.

Muzeum Stutthof przygotowało zestaw materiałów dotyczących drugiej wojny światowej, FCS natomiast - tych związanych z latami 1970-1990. Obie instytucje mają też wspólnie przygotować materiały dotyczące wczesnego PRL-u.

Nauczyciele z pomocą tego portalu mogą opowiedzieć o historii, ale skorzystają z niego także np. uczniowie przygotowujący się do zajęć czy odrabiający prace domowe. Portal będzie teżprzydatny pasjonatom historii chcącym zgłębiać dzieje Pomorza i Polski.

W każdym z zestawów materiałów czytelnicy znajdą krótki rys historyczny i kalendarium najważniejszych wydarzeń, biografie osób istotnych dla danego czasu oraz zestaw fotografii i filmów opowiadających o najważniejszych wydarzeniach czy cechach tego czasu. Zamieszczono też krótkie informacje o literaturze istotnej dla danego okresu, a także klipy prezentujące piosenki powstałe w danym czasie lub z nim związane. Zadbano o słownik pojęć, które mogą być niezrozumiałe oraz o zestawy linków do przygotowanych przez inne instytucje stron internetowych o tematyce historycznej.

W zestawie materiałów dotyczących lat 1939-45 znalazły się m.in. scenariusze kilkunastu przykładowych lekcji dla uczniów szkół różnego szczebla. Wśród propozycji jest wiele lekcji związanych z hitlerowskim obozem koncentracyjnym Stutthof, w tym zajęcia poświęcone historii obozu, konkretnym więźniom, którzy do niego trafili oraz sposobom walki więźniów z terrorem. Propozycje lekcji obejmują też opowieść o losach Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk, sytuacji zwykłych ludzi w czasie wojny, losach Kaszubów w pierwszej połowie XX wieku czy zbiorowym mordzie w Piaśnicy, którego dopuścili się Niemcy na początku wojny.

Materiały Pomorskiej Teki Edukacyjnej znaleźć można pod adresem tekapomorska.pl. Portal ma być sukcesywnie rozbudowywany.

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: