Powstaje Atlas architektury Gdańska

Informacje dotyczące około 700 najważniejszych dla miasta obiektów mają znaleźć się w "Atlasie architektury Gdańska", który - we współpracy z historykami sztuki, przygotowuje Instytut Kultury Miejskiej. Atlas obejmie też istotne, lecz już nieistniejące budowle.
 
 
Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej poinformowała PAP, że w publikacji opisane zostaną wszystkie ciekawe i ważne dla architektury Gdańska obiekty znajdujące się w dzisiejszych granicach miasta, a powstałe od czasów średniowiecza po czasy współczesne. 
 
Wyjaśniła, że w atlasie mają się znaleźć nie tylko budynki istniejące, ale też istotne dla Gdańska obiekty, które - w różnych okolicznościach zniknęły z mapy miasta. Przewiduje się, że na publikację złoży się około 700 haseł. 
 
W przygotowaniu atlasu bierze udział kilkudziesięciu historyków sztuki i architektury. "Są to zarówno specjaliści z Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej zajmujący się daną tematyką od lat, jak i młodzi naukowcy, którzy świetnie poznali dany obiekt pisząc na jego temat np. pracę magisterską. Opis wielu obiektów zostanie oparty na aktualnych badaniach w archiwach i innych źródłach" - powiedział PAP dr hab. Tomasz Torbus - dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, który jest jednym z redaktorów atlasu. 
 
Dr Torbus wyjaśnił, że atlas ma być przeznaczony zarówno dla gdańszczan, którzy chcą powiększyć swoją wiedzę na temat obiektów ważnych dla miasta, w którym żyją, jak i dla specjalistów. "Nie chcemy, by publikacja była naszpikowana specjalistycznymi terminami, ale jednocześnie chcemy, by była obszerna i bogata w informacje. Słowem atlas ma służyć wszystkim zainteresowanym historią miasta. Z pewnością nie będzie to książka adresowana wyłącznie do historyków architektury" - wyjaśnił Torbus. 
 
Dodał, że wśród obiektów, które nie przetrwały do dziś, a - w jego opinii - powinny zostać uwzględnione w publikacji, są m.in. budynki dawnego gdańskiego teatru (uległ zniszczeniu po 1945 r.), Wielkiej Synagogi (Niemcy zburzyli ją niedługo przed wybuchem II wojny światowej) czy zamku krzyżackiego zniszczonego w XV wieku. 
 
Każde z haseł, które znajdzie się w atlasie, ma zostać opatrzone współczesnymi zdjęciami obiektu oraz - w uzasadnionych przypadkach - dawnymi rycinami historycznymi dokumentującymi np. zmiany, jakie z biegiem czasu zaszły w danym obiekcie. "Myślimy też o dołączeniu współcześnie wykonanych planów - rzutów architektonicznych, wybranych obiektów" - powiedział PAP dr Torbus. 
 
W tworzeniu atlasu uczestniczy m.in. historyk sztuki i minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Ewy Kopacz, prof. Małgorzata Omilanowska. Jak powiedziała PAP Omilanowska, zajmuje się ona przygotowaniem informacji dotyczących gdańskiej architektury drugiej połowy XIX wieku. 
 
Szymańska poinformowała PAP, że prace nad atlasem rozpoczęły się w 2012 r. Wyjaśniła, że od tego czasu sukcesywnie powstają opracowania dotyczące poszczególnych budowli. "Mamy nadzieję, że materiały uda się skompletować tak, by wydać atlas w końcu 2016 roku, a najpóźniej w roku następnym" - powiedziała PAP Szymańska.
 
/PAP

Tagi: