"Morskie Kadry" - Filmowe Spotkania Marynistyczne

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni  zaprasza na pierwszy z cyklu przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych i reportaży, poświęconych tematyce morskiej.

Na ekranie pojawią się morskie epizody sprzed dziesięciu, a nawet pięćdziesięciu lat, zachowane w archiwum TVP Gdańsk.Losy okrętów, statków, ich załóg i dowódców. Fragmenty morskiego pejzażu, historie zapomniane, niedopowiedziane…

Każda projekcja będzie poprzedzona multimedialną prezentacją wzbogacającą i uzupełniającą tematykę filmu. Przewidziane są spotkania z realizatorami i bohaterami filmów. Autorzy liczą na możliwość rozmowy z uczestnikami wydarzeń z filmów, dlatego zachęcają na dzielenie się – osobistymi refleksjami, rodzinnymi wspomnieniami. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich zainteresowanych morzem, jego historią i współczesnością.

"Ostatnie Rejsy" to hasło pierwszego spotkania. Pożegnanie ze statkiem, okrętem to dla ludzi morza wydarzenie o dużym ładunku emocji, kończące pewien etap morskiej kariery. Spotkania poprowadzi Aleksander Gosk.

"Morskie Kadry" - Filmowe Spotkania Marynistyczne

"Ostatnie Rejsy", 17 listopada, godz 18:00

Wyświetlone będą filmy:

  • "Ostatni rejs" (Michał Dąbrowski, Piotr Hinz, 1973 r).

Dokument o pożegnaniu starego trampa "Huta Ostrowiec", także o ostatnim rejsie odchodzącego na emeryturę kapitana Nawrockiego, który odprowadza statek do stoczni złomowej.

  • "Rejs nr 1476" (Jerzy Boj, 1980 r.)

Opowiada o ostatnim rejsie rudowęglowca "Sołdek", pierwszym statku zbudowanym w polskiej stoczni.

  • "Ostatni rejs" (Tomasz Miegoń, 2006 r.)

Opowieść o ostatnim wyjściu w morze kutra rakietowego ORP "Władysławowo", kończącym ważny etap w historii naszej Marynarki Wojennej.

 

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

ul. Zawiszy Czarnego 1B

81-374 Gdynia

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: